ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Ministerstvo zdravotnictví, jež na rozdíl od hygieniků zveřejňuje pozitivní výsledky testu bez čekání na verifikaci, dokonce v té době zmiňovalo již 788 případů.

S vyhledáváním nových pacientů nyní aktivně pomáhají vojáci. Od úterka armáda do středních Čech „nasměrovala“ pět odběrových sanitek, jejichž činnost koordinuje dispečink záchranné služby. „V posledním týdnu armáda nabrala v průměru 80 vzorků podle požadavků krajské hygienické stanice,“ uvedla hejtmanka.

Mimochodem: celkový počet odběrů pro testy na koronavirus provedených ve středních Čechách celkově (tedy včetně odběrových center provozovaných nemocnicemi) ve čtvrtek převýšil 450.

Přímo hygieniky posílilo 15 armádních mediků. „Vytěžují podklady telefonním stykem s potenciálně nakaženými Covidem,“ přiblížila Jermanová jejich aktuální činnost. Ta se od pondělka rozšíří o práci na vytváření vzpomínkových map vyhodnocováním dat od mobilních operátorů o pohybu telefonů a od bank o používání platebních karet; právě tohle je vnímáno jako jakýsi symbol zavádění takzvané chytré karantény.

Podmínkou je, že lidé, u nichž existuje podezření, že se od nich mohl nakazit někdo další, k tomu dají souhlas. Pokud by někdo odmítl, nečeká ho žádný trest, odpověděla hejtmanka na otázku Deníku. „Sankce neexistují – a já jsem za to velmi ráda,“ konstatovala. Jedním dechem však zdůraznila, že je věcí zodpovědnosti, aby každý poskytl maximální součinnost.

V nemocnicích panuje klid

V oblastních nemocnicích kraje bylo v pátek hospitalizováno jen několik pacientů s onemocněním Covid-19, které koronavirus vyvolává. Hned pět v Kolíně – ti však mají pouze pozitivní testy a žádné příznaky; v nemocnici leží s jinými onemocněními. Jeden člověk s lehkými příznaky se léčí v Příbrami – a pak hejtmanka zmínila již jen dva lidi v kladenské nemocnici, kteří poté, co jim pozitivně vyšly rychlotesty, čekají na výsledek dalšího testování.

Zatím jsou pravidla taková, že pokud se objeví těžší případy, jsou tito lidé směrováni do nemocnic v hlavním městě. Jermanová však Středočechy ujišťuje, že pokud bude Praha plná, jsou středočeské nemocnice připraveny zajistit péči i lidem s vážnějším průběhem onemocnění. Nachystány jsou na to již nyní.

Pokud jde o personál krajských nemocnic, zmínila, že v karanténě jsou nyní zaměstnanci v řádu jednotek. Zdůraznila, že nikdo se nenakazil v rámci nemocnice; jde o následek kontaktů v jiném prostředí. Nedostatkem ochranných pomůcek nemocnice nyní netrpí: současné zásoby vystačí minimálně na tři týdny.