Tip Kalivodové k návštěvě této oblasti tlumočí Linda Dlouhá ze Středočeské centrály cestovního ruchu – a nikoli náhodou. Právě krajská turistická centrála si slavnou mezzosopranistku vybrala jako jednu z tváří marketingové kampaně nazvané Královských 72 hodin.

Jejím posláním je propagovat cestovní ruch ve Středočeském kraji, a to sdílením tipů a zkušeností lidí, kteří v daném místě žijí a jimž je zdejší krajina blízká. A právě pěší nebo cyklistický výlet do přírody Kalivodová vnímá jako nejlepší odpočinek od stresu a shonu.

„Když mám volno, trávím nejvíce času právě doma, tedy ve středních Čechách. S rodinou jezdíme na naše oblíbená místa, jako je park v Průhonicích, Kunratický les nebo úžasný Karlštejn,“ připomněla operní sólistka. S tím, že se dětem snaží ukázat, kolik krásných míst je v okolí domova – a že ke štěstí stačí společně strávený den na čerstvém vzduchu.

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) před kamerou České televize.
Opomíjejí kamery středočeské dění? Kdepak, brání se Česká televize

„Často se vypravíme provětrat do lesů kolem Jílového nebo do Luk pod Medníkem; někdy dokonce až k magické řece Sázavě nebo obci Žampach,“ svěřila se s tím, kde si to zamilovala ona sama.

Proč se tedy nevydat po jejích stopách? Právě to zase doporučuje Středočeská centrála cestovního ruchu. A kdo ví – třeba se výletníci někde potkají i přímo s Andreou Kalivodovou…

Kraj zaslíbený hornictví, trampingu i filmařům

- Jílové u Prahy, které vzniklo sloučením hornických osad a jehož počátky jsou úzce spojeny s dolováním zlata, bylo císařem Karlem IV. povýšeno na královské město.

- Nachází se zde muzeum, kde se návštěvníci seznámí s vývojem těžby zlata a dějinami města. Naproti němu stojí kostel sv. Vojtěcha, jehož interiér se objevil v oscarovém snímku Amadeus Miloše Formana. Dalším filmem, který se v Jílovém natáčel, je drama z roku 1990 Tichá bolest režiséra Martina Hollého ml. V jedné ze scén, jehož děj se odehrává v padesátých letech minulého století, lze také poznat jílovské nádraží.

- Nedaleko Jílového se v jemně zvlněné krajině mezi kopci porostlými listnatými stromy klene význačná industriální pamětihodnost – železniční viadukt Žampach. Tato velkolepá stavba, jež se budovala v období 1898 – 1899, patří k nejvyšším železničním mostům v České republice. Most je součástí rovněž atraktivní trati Posázavský pacifik.

- Milovníci turistiky a zábavného vzdělávání ocení možnost projít si Posázavskou naučnou stezku sestávající z informačních tabulí věnovaných poznatkům o zdejší přírodě, řece Sázavě, vodáctví, trampingu – i trati Posázavského pacifiku.

Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu

Vítězný návrh podoby stanice Nemocnice Krč na nové lince metra D je od Jiřího Černického.
Praha vybrala výtvarnou podobu tří stanic metra D. Která se vám líbí nejvíc?