V případě voleb do zastupitelstva Středočeského kraje volič může zakroužkovat nejvýše čtyři kandidáty na jednom hlasovacím lístku. Jestliže kandidát získá nejméně pět procent preferenčních hlasů z celkového počtu platných hlasů, které příslušné volební uskupení získalo, připadne mandát přednostně tomuto uchazeči. Do krajů se volí poměrným systémem, je nutné překonat pětiprocentní hranici. Vybírat lze jen z kandidátek politických stran, hnutí a koalic.

Volby. Ilustrační foto
Volby jsou tady! Hledá se hejtman a někde i senátor

Do senátu se volí zákonodárci většinovým dvoukolovým systémem. Pokud jeden z kandidátů nezíská v prvním kole nadpoloviční podporu, postupují dva nejúspěšnější do druhého kola, které se uskuteční v pátek 9. a v sobotu 10. října.

Online reportáž

V krajských volbách se tak o zastupitelská křesla budou ucházet následující politická seskupení: Demokratická strana zelených – za práva zvířat; Starostové a nezávislí; Svoboda a přímá demokracie (SPD); Česká pirátská strana; Moravané, pro zachování Moravy se při sčítání lidu 2021 opět přihlasme k moravské národnosti; Občanská demokratická strana; Dělnická strana sociální spravedlnosti; Česká strana sociálně demokratická; Spojenci pro Středočeský kraj - TOP 09, Hlas, Zelení; ANO 2011; Komunistická strana Čech a Moravy; Volte Pravý Blok www.cibulka.net; Občanská demokratická aliance; Trikolóra hnutí občanů; Svobodní; ROZUMNÍ - Petr Hannig - za spravedlnost a životní jistoty.

Online reportáž

Letošní volby se kvůli koronavirové situaci budou odehrávat ve zvýšeném hygienickém režimu. Některá města se v minulosti připravovala na to, že členové volební komise budou například za ochranným sklem, podobně jako na úřadech nebo dalších místech, která podobná opatření zaváděla. Stále platí nařízení, že Češi musejí mít v uzavřených prostorech roušku, která jim zakrývá dýchací cesty.

Volební štáb, ilustrační foto
Další koronový zásek. Politici letos omezují či rovnou ruší volební štáby