Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Díky projektu mohou školy dosáhnout na statisíce i miliony korun

Příbramsko - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR vloni vypsalo projekt s názvem Šablony do škol. Je nastaven na dobu 24 měsíců a z dotazníkového řízení vychází, na co by se školy měly zaměřit. Mohou se do něj přihlásit základní i mateřské školy.

26.1.2017
SDÍLEJ:

Školáci. Ilustrační foto.Foto: Archiv TD

„Projekt by jim měl finančně pomoci především v inklusi a ve vzdělávání pedagogů. Umožňuje například pořídit pro děti při přijetí do školek dvou dvouletých dětí chůvu nebo získat speciálního asistenta," uvedla Štěpánka Barešová, tajemnice Sdružení obcí Sedlčanska (dále Sdružení).

Potvrdila, že na prvním semináři, který byl k projektu svolán, zareagovalo pozitivně čtrnáct škol. A v současné době je jich zařazeno do první vlny projektu šest. Barešová upřesnila, že má na mysli 1. ZŠ Sedlčany, 2. ZŠ Propojení Sedlčany, ZŠ v Nechvalicích a školy v Chlumu, Vysokém Chlumci a Sedlci-Prčici.

Podepsaný právní akt

Některé z těch, pro které Sdružení žádost o dotace zpracovávalo, již mají podepsané smlouvy a začínají plány realizovat. „Pokud některé z nich ještě nemají podepsaný právní akt, tak musí činnost zahájit podle data, které v žádosti uvedly. Ředitelé byli upozorněni, že než jim přijde první záloha, tak budou muset použít vlastní prostředky," uvedla.

Připustila, že existují školy, které si nechaly podklady zpracovat jiným subjektem než Sdružením, které se ujalo v rámci činnosti centra služeb veškeré administrativy, včetně závěrečného vyhodnocení dotací pro školy.

Barešová připomněla, že například pro mateřské školy existuje dvacet různých „šablon" a je na nich, aby si je podle svých potřeb poskládaly. Do šablon tak promítají školy a školky potřeby ve vzdělávání, v nichž je „tlačí bota" a prostředky na které mohou podle výpočetního vzorce daného ministerstvem dosáhnout, nejsou zanedbatelné. Na jednoho žáka vychází kolem 2200 korun.

Chůva na čtrnáct měsíců

„Minimální žádost o dotaci musí být 200 tisíc korun," poznamenala Štěpánka Barešová. Na příkladu Nechvalic, kde školu navštěvuje 22 dětí, dokladovala, že jde o částku kolem půl milionu korun. Nechvalice konkrétně potřebovaly jednu chůvu na 14 měsíců.

„Finanční prostředky chtějí použít na odborně zaměřená setkání a na spolupráci s rodiči a dětmi v mateřské školce, na vzdělávání pedagogických pracovníků, na čtenářskou a matematickou gramotnost, na cizí jazyky a na výměnu zkušeností s ostatními školami, vzdělávání pedagogických pracovníků zaměřené na inklusi, vzájemnou spolupráci pedagogů základních škol, klub zábavné logiky a deskových her, k přípravě na vyučování žáků základních škol ohrožených školním neúspěchem. Poskládáním šablon došly k tomu, že nedočerpají jen několik stokorun," sdělila.

Podle podkladů, z nichž Sdružení vycházelo při vytvoření žádosti o dotaci, půjde v případě další ze škol 2. ZŠ Propojení o částku kolem 1,6 milionu korun.

Čtěte také: Dvouleté děti budou hlídat chůvy, ve školkách bude i víc učitelek

Marie Břeňová

Autor: Redakce

26.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

KRIMI MIX: Ukradli peníze, maso i jízdní kolo

Kolín - Přinášíme vám krimi zprávy z Kolína.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

Kouřim - Zdravotní středisko v Kouřimi bylo velkým tématem letošního roku. Vedení města se rozhodovalo, zda zázemí pro lékaře vybudovat přímo na historickém náměstí nebo raději v těsné blízkosti základní školy. Vedení města a zastupitelé nakonec pro případnou výstavbu zdravotního střediska ve města zvolili variantu v ulici Čs. armády s byty.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Kolín - Představujeme vám dvě třídy ze Základní školy v Plaňanech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení