Památník národního útlaku a odboje, který sídlí v tamějším „horním zámku“, připomněl útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha před 80 lety; 27. 5. 1942. Památník, který je součástí Oblastního muzea Praha-východ, premiérově představil novinku své expozice: akci parašutistů ze skupiny Anthropoid Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše ztvárněnou ve virtuální realitě.

Jde přitom nejen o moderní a atraktivní způsob prezentace historických poznatků, ale současně o souhrn ověřených informací uvádějících na pravou míru rozmanité legendy kolem atentátu i tradované polopravdy. To potvrzuje ředitel Oblastního muzea Praha-východ Vlastislav Janík: „Vlastní útok je stále zahalen mnohými mýty a nánosy různých dohadů a spekulací. Realizací tohoto projektu jsme chtěli mnohé mýty vyvrátit.“

Krajský úřad Středočeského kraje - ilustrační foto
Středočeští zastupitelé budou jednat o integraci Romů i dotacích pro rodiny

Speciální brýle, umožňující pohlédnout na atentát očima jednotlivých aktérů (jež také systém stručně představuje a nabízí rovněž zasazení události do historických souvislostí) i náhodné svědkyně Marie Navarové, zůstanou součástí expozice už natrvalo. Prostřednictvím deseti virtuálních brýlí budou tedy moci pohlédnout na moment, kdy se psaly dějiny, i běžní návštěvníci. Účastníci školních výprav mají tento zážitek započtený už v ceně dvacetikorunového vstupného na osobu; ostatní příchozí za využití VR brýlí zaplatí dvacku navíc k běžnému vstupnému.

Den Jana Kubiše nabídl i unikátní příležitost prohlédnout si jen mimořádně vystavovaný originál dopisu, který Kubiš odeslal slečně Marii Žilanové nedlouho před akcí – a nechyběl ani pestrý celodenní program. Včetně prohlídek vojenské techniky i vojenského tábora či historické přednášky. Muzeum však do programu zařadilo třeba i hudební vystoupení skupiny Taxmeni nebo promítání filmu Atentát režiséra Jiřího Sequense z roku 1964.

Stejně jako loni vlastník také mimořádně zpřístupnil části panenskobřežanského „dolního zámku“ – sídla, odkud Heydrich před 80 lety 27. května dopoledne vyjel vstříc smrti a kde pak jeho vdova s dětmi nadále pobývala až do konce války. Následně v jeho areálu po dlouhou dobu působil Výzkumný ústav kovů. Po jeho odchodu zůstávaly objekty určené k prodeji dlouhé roky prázdné. Senzací se stalo, když tam byl v roce 2018 zcela náhodně objeven archiv profesionálně pořízených nahrávek z komunistického procesu s Rudolfem Slánským a dalšími lidmi, souhrnně označovanými za protistátní spiklenecké centrum, z roku 1952. Tento materiál, zahrnující filmy i pásky se zvukovými nahrávkami, tam patrně někdo ukryl záhy po sametové revoluci v roce 1989. Sobotní návštěvníci si v tomto zámku i před ním mohli prohlédnout jak architektonické prvky ve stylu art-deco, tak klasicistní sál v prvním patře, o němž se traduje, že se zde Heydrich s oblibou oddával šermířským tréninkům.