"Smyslem této akce je pochytat sysly, kteří poslouží k posílení nových lokalit. Jednak v evropsky významné lokalitě v Kolíně na letišti, kde již je existující kolonie. Tím, že je tato lokalita dost izolovaná, nepřichází tam nová genetická informace. Dodáním nových syslů simulujeme proces, který již přirozeným způsobem neprobíhá, že tam v podstatě doplníme novou krev. Kolonie bude pak zdravější. Tam poputuje dvacet syslů, a dalších dvacet zamíří do přírodní památky Syslí louky u Loděnice, kde jsme zaznamenali velký pokles počtu syslů," řekla koordinátorka záchranného programu sysla obecného Tereza Brzobohatá z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Vlastní odchyt probíhal pomocí klecí s umístěným kusem jablka, za kterým velmi rychle sysli sami přijdou. Po odchytu byli sysli zváženi, určeno jejich pohlaví a přemístěni do speciální přepravky se senem a jídlem a přepážkami pro každého transportovaného jedince zvlášť.

Odchyt probíhá v Mladé Boleslavi i proto, že zdejší kolonie syslů patří mezi nejpočetnější v rámci celé ČR. Kvůli tomu, že je sem lidé chodí krmit, není nárůst populace úplně přirozený.

Nevhodné krmení

Syslí kolonie je totiž cílem mnoha místních lidí i návštěvníků města. A většina z nich sysly navzdory upozorněním a varovným cedulím krmí. Na rizika nevhodného krmení těchto kriticky ohrožených živočichů je nyní přímo na místě upozorňují takzvané syslí hlídky.

Krmení syslů může mít závažné důsledky. Syslové totiž po požití nevhodné stravy buď umírají, nebo se naopak mají až moc dobře. "Syslové se v důsledku přikrmování přemnožují. Nemusí se snažit, jídlo jim přijde až pod nos," vysvětlila před časem mluvčí boleslavského magistrátu Šárka Charousková. Navíc zbytky, které nestihnou zlikvidovat sami, poslouží ještě holubům či divokým králíkům. I s jejich příliš početnou populací se město každoročně potýká.

Radouč je jedním ze 40 míst v České republice, kde se se sysly ještě můžete setkat. V roce 2006 se odhadovalo, že tu přežívá posledních 5 zvířat. Hrozilo, že kolonie zanikne. Od roku 2007 tu proto probíhá pastva ovcí a kosení. Sysli totiž potřebují nízký trávník, aby se mohli rozhlížet, jestli jim nehrozí nebezpečí. Péče o území pomohla a počty syslů na Radouči se pomalu začaly zvyšovat. V roce 2020 tu žilo kolem 1 500 zvířat.