Počet mobilních týmů, připravených vyjet na vyžádání očkovat do obcí a firem, kraj podle jeho slov zvyšuje o tři. Jednotlivé týmy mají svěřené konkrétní regiony; jeden z nich však může vyrážet s působností po celém kraji.

„Podmínky jsou stále stejné, odkázal na pravidla zveřejněná již v září. „Abychom neplýtvali vakcínami, je důležité nejprve shromáždit minimálně šest, případně deset zájemců podle typu vakcíny, případně násobky těchto počtů. Obce i firmy mají k dispozici kontakty na koordinátory mobilních týmů, kteří si pak naplánují výjezd podle zájmu v dané lokalitě,“ upřesnil Pavlík. Připomněl, že jak starostové, tak zástupci firem či logistických areálů nabídku skutečně poměrně hojně využívají. Není však určena pro jednotlivé zájemce o očkování – třeba v případě, kdy jde o nepohyblivého pacienta, který se nemá možnost dopravit na očkovací místo, a rád by injekci dostal v domácím prostředí. Tito lidé se mají obracet na praktické lékaře.

Online reportáž

Intenzivní péči očkovaní potřebují jen zřídka

Zájem o očkování se podle slov hejtmanky Petry Peckové (STAN) zvyšuje ve srovnání s minulými měsíci přímo markantně. „Je na každém z nás, jak se bude dále vyvíjet. Pořád nabádáme k zodpovědnosti, k dodržování hygienických pravidel, ke zvážení rizik, která s sebou nesou návštěvy hromadných akcí, a samozřejmě hlavně k očkování, protože to nás ochrání nejvíc před těžkým průběhem covidu,“ zdůraznila hejtmanka v souvislosti s údajem, že k pátku bylo ve středních Čechách 36 276 osob s prokázaným onemocněním covid-19. Ve středočeských nemocnicích bylo hospitalizováno 447 covidových pacientů, přičemž 47 z nich leželo na jednotkách intenzivní péče (JIP). Pavlík upozornil, že mezi pacienty byla více než polovina neočkovaných – a na intenzivních lůžkách JIP neočkovaní dlouhodobě převažují z 85 až 90 procent.

V těchto souvislostech představitelé kraje oceňují, jak během listopadu očkování ve Středočeském kraji zrychlilo: zatímco v září a říjnu bylo dohromady podáno přes 85 tisíc dávek, v listopadu jejich počet překročil 133 tisíc dávek. A jakkoli představitelé kraje zdůrazňují, že očkování nelze vnímat jako „soutěž“ mezi kraji, stojí za připomenutí, že Středočeský patří mezi ty, kde během listopadu bylo aplikováno nejvíce vakcín.

Vedle mobilních týmů a vakcinace zajišťované některými praktickými lékaři je očkování nyní ve středních Čechách dostupné také na 22 očkovacích místech. Zvýšený zájem vede k tomu, že na většině z nich je nutná předchozí registrace termínu v rezervačním systému, který zájemci zpravidla najdou na webových stránkách příslušné nemocnice; většinou jde o odkaz na centrální systém ministerstva zdravotnictví. Na webových stránkách nemocnic, případně na jejich facebookových profilech, jsou k dispozici i další údaje včetně upozornění na možné termíny očkování bez registrace. Představitelé hejtmanství také odkazují na aktuální informace na krajském webu ockovani.kr-stredocesky.cz.

Očkovaných Středočechů je bezmála 90 tisíc

Takzvaně dokončené očkování mělo na sklonku pracovního týdne 72,3 procenta obyvatel kraje ve věkové kategorii 16+, přičemž přes sto tisíc Středočechů dostalo i posilující dávku. Ve středních Čechách bylo od počátku očkování podle nejnovějších údajů ze soboty aplikováno 1 445 110 dávek. Z toho 84 719 během posledních dvou týdnů – tedy bezmála tolik jako dříve za zmiňované dva měsíce: září a říjen. Celkově však Středočeši dostali již 1 845 446 dávek, o něž se „podělili“ celkem 892 362 lidé. Je to dáno očkováním i v jiných krajích; zejména v Praze. V hlavním městě dostali Středočeši 28 procent všech podaných dávek.

Odkládat respirátor není na místě

V souvislosti s očkováním nicméně hejtmanka Pecková připomíná, že vakcína chrání před těžkým průběhem onemocnění – avšak je třeba si uvědomovat, že i očkovaní se mohou nakazit. A zejména: že mohou virus přenášet. Upozorňuje, že právě na tohle by lidé měli myslet zvláště při předvánočních i vánočních návštěvách babiček a dědečků, kdy by měl být samozřejmým společníkem také respirátor. Respirátor řádně nasazený na obličeji po celou dobu setkání.