Takto příznivý stav Hrabánek přičítá očkování. „V námi zřizovaných domovech máme plně naočkováno 94 procent klientů a nyní úspěšně probíhá očkování třetí dávkou. Zároveň je naočkováno přes 85 procent zaměstnanců,“ konstatoval.

O vlivu očkování hovoří také hejtmanka Petra Pecková (STAN) v souvislosti se situací v nemocnicích. „Pevně věřím, že téměř 75procentní proočkovanost v kraji v populaci od 16 let má vliv na mnohem mírnější nárůst počtu pacientů na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích,“ poznamenala.

Online reportáž

Ve středu ráno bylo ve středočeských nemocnicích hospitalizováno 318 pacientů s covidem, přičemž na jednotkách intenzivní péče bylo 42 z nich, uvedl ve středu radní pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). „Přímo v oblastních krajských nemocnicích je na jednotkách intenzivní péče hospitalizováno 27 pacientů, z nichž 22 nebylo očkováno,“ upřesnil. Doplnil, že ve srovnání s jarní nákazovou vlnou je nyní Středočeský kraj „zhruba na polovině čísel“.

„Nemocnice zatím situaci zvládají, velmi pomáhá nasazení armády,“ konstatoval Pavlík. Také on vidí vyšší proočkovanost jako klíčový faktor. A pokud jde o vojáky, těch je nyní ve středočeských nemocnicích nasazeno 24. Další dva pomáhají v zařízení sociální péče.

Kocourek Jimmy, mazlíček rodiny Pavlištových.
Máme covid, chytila to od nás kočka? Rodina řeší nákazu s veterinářkou

Zátěž nemocnic se bude v příštích dnech zvyšovat, očekává krizový štáb podle vyhodnocení dostupných údajů. Jeho předsedkyně Pecková ve středu uvedla, že kulminaci nákazy odborníci předpokládají ke konci listopadu nebo v prvním prosincovém týdnu. „Jsme na ni připraveni díky strategickým plánům z jara,“ ujistila hejtmanka.

Zvláštní opatření nejsou třeba

Situace v nemocnicích je podle členů krizového štábu klíčová pro celkové hodnocení aktuálního stavu. Z jejího posouzení krizový štáb vyvodil, že nyní není nutné vyhlašovat v kraji stav nebezpečí, nebo dokonce žádat o vyhlášení nouzového stavu. Na to kývli i zástupci všech složek integrovaného záchranného systému.