„Situaci v některých nemocnicích je potřeba okamžitě řešit. Třeba kladenská nemocnice vykazuje výraznou ekonomickou ztrátu a tam se předpokládá, že ke změnám ve vedení dojde," uvedl nový středočeský radní pro zdravotnictví Martin Kupka a dodal, že situace v této nemocnici se bude řešit v rámci krizového plánu.

Personální změny lze očekávat také nemocnici v Mladé Boleslavi, která vykazuje výrazné finanční ztráty a na kterou se chce Kupka v rámci hloubkového auditu zaměřit. Tyto dvě nemocnice plánuje prošetřit ještě do Vánoc, další přijdou na řadu následovně.

Na všechny vedoucí pozice plánuje Kupka vypisovat otevřená výběrová řízení. Ta budou vypisovaná i v těch nemocnicích, kde k nim v minulosti nedošlo. Jde například i o benešovskou nemocnici, kde byl letos v březnu jmenován ředitelem Oldřich Vytiska, který je spojen ještě s érou kontroverzního hejtmana Davida Ratha.

Právě jmenování Ondřeje Vytisky bez výběrového řízení tehdy sklidilo velkou kritiku od opozičních zastupitelů z ODS a STAN, kteří nyní v koalici s ANO a třemi zástupci TOP 09 kraj vedou.

Opozice v dozorčích radách

Změny se uskuteční také v řadě představenstev a dozorčích rad. „Na rozdíl od našich předchůdců trváme na tom, aby v dozorčích radách byli zastoupeni i zástupci opozice. A to si myslím, že je věc zcela nová," objasnil zástupce středočeské hejtmanky Vít Rakušan.

Změny se dotknou například zaměstnanců Středočeského inovačního centra, v němž má kraj většinovou účast. „Naši předchůdci zřídili v dotačním centru dotační kancelář, kde pracují lidé, kteří se věnují přípravě žádostí z evropských fondů. Myslím si, že to tam nepatří," uvedl radní pro oblast hospodářství a regionálního rozvoje Věslav Michalik.

Dodal, že by podle něj měla vzniknout zcela nová příspěvková organizace, která by se této službě věnovala a nabízela ji krajskému úřadu jako exkluzivní službu. Dotační kancelář by pak buď zanikla, anebo připadla do jiné organizace. 

V inovačním centru by mělo dojít ještě k jedné velké změně v čele jeho představenstva sedí v současné době bývalý hejtman Miloš Petera. Očekává se, že na tomto postu dojde k výměně.

'Nejdříve půjdou vedoucí'

Personální změny zcela jistě pocítí i úředníci z krajského úřadu. Už nyní podle interních informací očekávají dosavadní pracovníci krajských odborů velké změny, a to ještě v době, kdy se k nim noví radní nechtějí oficiálně vyjadřovat. 

„Nejdříve půjdou vedoucí odborů a pak postupně odejdou i někteří vedoucí oddělení," reagoval na otázku týkající se personálních změn jeden ze současných zaměstnanců krajského úřadu.

Židle se podle něj třese například pod šéfem odboru životního prostředí a zemědělství Josefem Keřkem, který na úřadě zaměstnal svého syna a snachu nebo Ivanou Jindřichovou, vedoucí odboru krajského investora, která na úřad přišla za doby Davida Ratha. Předpokládá se, že odejdou také spolupracovníci bývalého hejtmana Miloše Petery.

Zvýšení počtu zaměstnanců

Podle Víta Rakušana došlo během dvou let k výraznému nárůstu počtu zaměstnanců, který stál kraj až 150 milionů korun. „Nyní se potřebujeme seznámit s tím, proč a kde došlo k nárůstu zaměstnanců a finančních výdajů na zaměstnance. Musíme zjistit, co to kraji přineslo," uvedl a dodal, že v následujících dnech plánují personální zhodnocení pozic na krajském úřadě.

„Rozhodně to není o tom, že bychom přišli a byli hned přesvědčeni o tom, že tam nějaký úředník nepatří," zdůraznil Rakušan. Nyní chce podle svých slov dva až tři měsíce počkat, aby každý zaměstnanec měl možnost prokázat, zda si svou funkci na krajském úřadě zaslouží.

Čtěte také: Středočeský kraj ruší žákovské jízdné a proplácení poplatků