„Měsíce vláda opravdově neřešila epidemiologickou situaci, společnost uvrhla do velkého chaosu. Svými kroky nedokázala uchránit českou společnost, ale naopak uvrhla desítky tisíc lidí do existenčních problémů. Česká vláda se tupě zaměřila jen na represe. Vytvořila nerovné podmínky. Na jedné straně umožnila na 120 procent výkon továren a montoven. Na druhé straně nesmyslně uzavřela maloochod a všechny služby. Vyměnila tučný zisk jedněch za zdraví a krach těch druhých. Sebrala nám normální životy. Není asi náhoda, že na straně pomyslných vítězů je premiér se svými fabrikami a květinářstvím. K této nerovnosti přístupů se má vyjádřit Ústavní soud,“ objevilo se během valentýnské neděle na facebookovém účtu „Chcípl PES“.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje řešení covid-19 za nejen epidemiologický problém, ale také jako krizi důvěru občanů ve vládu.
Hejtmani kývli Babišovi na nouzový stav. Hřib byl s „těžkým srdcem“ proti

Účastníci pochodu na Petřín nesli české vlajky a transparenty. Některá hesla odmítala nouzový stav a vyzývala k osobní odpovědnosti. „Babiš lže,“ hlásal jeden z plakátů. Na akci dohlížela i policie. „V průběhu pochodu, ani při pronášení projevů na Petříně, policisté neřešili žádné zásadní problémy,“ uvedla pražská policie na twitterovém účtu. Podle zpravodaje ČTK však demonstranti nedodržovali povinné rozestupy a část z nich neměla ani roušky. Organizátoři přitom na dodržování platných opatření sami dohlíželi a na rozdíl od jiných protestních akcí si pochvalovali rovněž postup policie.

Nespokojení podnikatelé a další podporovatelé „Chcípl PES“ označili čtvrteční jednání poslanců za komedii v kontextu toho, jak se zachovali opoziční hejtmani a primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) – i když ten byl podle vlastního prohlášení jako jediný proti žádosti o delší nouzový stav.

„Babišova vláda ví, že končí, tak se snaží ještě zachránit, ale je to její zodpovědnost. Je až děsivé, co se děje. Vláda přece nemůže metodou pokus – omyl likvidovat živnostníky,“ prohlásil v rozhovoru pro Pražský deník Janeček, bývalý poslanec za ODS a majitel pivovaru Malý Janek ve středočeských Jincích. Rýpl si také holdingu Agrofert, toho času ve svěřenských fondech Andreje Babiše, kterého se podle Janečka vládní opatření nedotknou. „Politiky současná situace nebolí, oni mají svůj příjem jistý,“ dodal podnikatel s tím, že nikdo z představitelů státu není schopný manažer.

Majitel pivovaru Malý Janek v Jincích na Příbramsku Jiří Janeček.
Zakladatel „Chcípl PES“ strávil noc v cele: Policie dostala příkaz shora

Janeček rovněž zmínil, že další „lumpárnou“ Babiše a spol. je fakt, že zdravotníkům stále ještě nedorazily na účet slibované finanční odměny za práci při podzimní vlně koronavirové nákazy. „Ministr zdravotnictví (Jan Blatný za ANO) tvrdí, že nemocnice jsou přeplněné. Ale vždyť chybí personál. Tak ať místo miliard korun za testování srovná vláda platy ve zdravotnictví na evropskou úroveň,“ řekl jeden z lídrů „Chcípl PES“. Janeček a spol. navrhují také zavření západních hranic i pro německé občany a nemocniční personál.

Epidemie chudoby a krachujích firem

Uzavření tří okresů v Karlovarském a Královehradeckém kraji bylo podle Janečka spíše PR akcí Babišova menšinového kabinetu, aby se zdůraznila vážnost situace s covidem. „My nezpochybňujeme koronavirus, ale covid-19 bereme jako každou jinou nemoc a chceme se rozumně chránit,“ zdůraznil Janeček.

Zástupci iniciativy „Chcípl PES“ už v pátek vyzvali krajské hygienické stanice, aby stanovily jasná pravidla, za kterých by se mohly otevřít hospody, sjezdovky či malé obchody. Janeček a spol. argumentují tím, že jako provozovatelé by byli schopni dodržování opatření kontrolovat. „Jsme přesvědčeni, že otevřené restaurace a další provozovny pod naším dohledem a dohledem hygienické stanice je měně rizikové pro nákazu, než utajená párty ve sklepě,“ napsali ve facebookovém příspěvku.

„Restrikce absolutně po roce nezabraly a naopak způsobily ve společnosti totální pnutí, chaos a nedůvěru. Celá tato situace má jednoduché řešení – přestat bojoval s virem pomocí omezovaní osobních svobod zdravých lidí; vše rozvolnit a nechat občany, aby se rozhodli, jestli půjdou lyžovat nebo do restaurace. Další a další represe přinášejí další závažnější epidemii, a to je epidemie chudoby, krachujících firem a nevzdělanosti,“ tvrdí podnikatelé (nejen) v gastronomii.

Pražskému deníku Janeček potvrdil, že bude kolegy a ostatní podporovatele nabádat, aby kvůli prodloužení nouzového stavu provozovny v pondělí hromadně otevřely – jako například v Polsku či Itálii. Podnikatelé se upínají k tomu, že v neděli šlo v Česku dost pravděpodobně o protiústavní krok Babišovy vlády, na který premiéra upozornil také šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). „Chceme situaci řešit, rozhodnutí určitě napadneme,“ sdělil Janeček. Porušení krizových opatření by totiž mohlo být státem těžko vymahatelné. Už během víkendu se však objevilo mnoho podniků, které se chystaly bez ohledu na politická jednání pokračovat v režimu výdejního okénka a hosty dovnitř dál nepouštět.