Šance na zlepšení se však možná přece jen rýsuje. Od ledna platí nový a daleko tvrdší zákon, který by mohl výrazně snížit počet automatů a dává jasnější pravidla internetovému sázení.

Ilustrační foto.
Audit Deníku: Bosí policisté v lehce průstřelných vestách

Na hazard a jeho regulaci se proto zaměřil další díl auditu Deníku.

INDEX DENÍKU pohledem kraje
POMOHL ZÁKON O LOTERIJNÍCH HRÁCH A HAZARDU OMEZIT VÝHERNÍ AUTOMATY?



Celkem 68 procent oslovených Středočechů si myslí, že zákon o loterijních hrách a hazardu pomohl omezit výherní automaty. Opačný názor má jen 32 procent lidí.

Dva roky stará studie Národního ústavu duševního zdraví spočítala, že v Česku je hazardem (především automaty a videoterminály) ohroženo kolem 360 tisíc lidí, přičemž 40 až 80 tisíc lidí je ohroženo přímo patologickým hráčstvím. Náklady související s negativními dopady hráčství činí ročně až 16 miliard korun, tedy daleko více, než činí výnos z hazardu do veřejných rozpočtů (státu a obcí). Ten je ročně kolem 7,4 miliardy korun. Podle psychiatrů ročně hazard přiměje k sebevraždě v průměru 224 Čechů. Podle studie, kterou zveřejnil Nadační fond proti korupci, je v Česku již 37 měst s počtem obyvatel vyšším než pět tisíc, která absolutně vymýtila automaty.

Sobotkova vláda zasadila hazardu citelnou ránu, obzvláště tomu „kamennému". Zvýšila zdanění, zavedla povinné licence pro internetové sázky (včetně možnosti je vypnout) a v příštím roce by měl začít fungovat i nový registr vyloučených hráčů. Těch, kterým bude hra výslovně zakázána (z nařízení soudu, kvůli pobírání dávek v hmotné nouzi, kvůli osobnímu bankrotu nebo z vlastní žádosti hráče). Takové lidi obsluha ke „stroji" ani nepustí.

Jakmile doběhnou stávající povolení, měl by počet „beden" výrazně klesnout. Ministerstvo financí totiž mimo jiné stanovilo, že herna musí mít podle nového zákona kvůli lepší kontrolovatelnosti nejméně 15 tzv. herních pozic. „To v dnešní době nesplňuje 80 procent heren. Očekávám, že jejich počet se tím zredukuje na jednu pětinu či třetinu stávajícího stavu," popsal už dřív Deníku náměstek ministra financí Ondřej Závodský (za KDU-ČSL). Právě jemu ministr Andrej Babiš (ANO) svěřil dozor nad hazardem.

Největší úbytek automatů by měl nastat na přelomu roku 2017 a 2018, kdy končí největší část povolení. Na druhou stranu, nemusí to být tak jednoduché.

Větší odpovědnost za povolování automatů mají od letoška obce. Stát dává jen tzv. základní povolení a samospráva si určuje, kde hazard bude. A obce samozřejmě přijdou o nemalé peníze, pokud „bedny" zruší. Například podle analýzy společnosti Grant Thornton by veřejné rozpočty mohly letos vybrat díky vyšší sazbě hazardu až 9,1 miliardy korun. Třeba v roce 2014 to bylo „jen" 7,4 miliardy korun.

Obce s tím bojují různě. Regulaci hazardu aktuálně řeší Plzeň. Kdyby krajské město s přibližně 2000 automaty zavedlo nulovou toleranci, přijde ročně minimálně o 150 milionů korun. Metropole tak zvažuje, kde automaty povolit, a kde nikoliv. Podobně i ostatní města. Hazard naposledy „utahovaly" Poděbrady, Mělník či Tábor.

Jak upozorňuje Gabriela Hoppe z poradenské společnosti IB Grant Thornton Consulting, majitelé heren se už snaží novému zákonu vyhnout. „Jak je v Česku typické, herny se rychle dokázaly adaptovat na mezery v zákoně a hráči si na mnoha místech mohou zahrát na tzv. puzzlematech nebo e-shopmatech, které zákon obchází a ze kterých se daně z hazardu neplatí," uzavírá Hoppe.

Podtrženo a sečteno: Vláda svoje sliby o zpřísnění hazardu splnila. Minusové body sbírá leda za některé nejasnosti ohledně zpětného zdanění internetových sázek.

Ilustrační foto.
Zrušení poplatků opět zaplnilo ordinace

Sliby versus realitaZdroj: DENÍK

Z odpovědí panelistů:
Miroslav Horáček, kontrolor kvality, Kolín
Ano. Ale zákon je málo tvrdý, stále se objevují soukromé nebo domácí herny atd.

František Povolný, emeritní ředitel Muzea T.G.M. v Rakovníku, v důchodu
Myslím, že ano. Obce měly možnost automaty z určitých lokalit dostat, nebo je zakázat.

Ilustrační foto.
Audit Deníku: „Evidence tržeb byla poslední kapka"