Už v patnáct hodin odpoledne byly připravené židle zaplněné rodiči s dětmi sledující úchvatnou a zároveň poetickou hříčku o pilotovi a jeho lásce nazvanou tajemství oblaků v podání souboru Airgym Art Company a odehrávající se povětšinou v šálách a na lanech. Stejný kvartet už za tmy nadchl dalším představením pojmenovaným Legendy Mathisů, kdy k akrobacii přidal ještě ohňové efekty.

Pravidelní účastníci Gasparády Bratři v tricku tentokrát místo představení nabídli nadšeným dětem workshop v žonglování se vším možným.

Zatímco páteční výlet seniorů do sokolovny cvičenců Divadla Labil Bones některé děti nudil, sobotní Cvičenci za čárou je tak rozparádili, že některým málem hrozilo až zranění.

Koťátko zkázy bavilo už v pátek a v sobotu tomu nebylo jinak, tentokrát dvojice předvedla fyzické divadlo na motivy špionů i módních odkazů na zednáře i Sorose.

Hlavní hvězda festivalu, italský mim Matteo Galbusera, jako jediný svého The Losera zopakoval, tentokrát za denního světla a opět bavil. Nepokojné děti hlídala od začátku ochranka, přidal pár gagů, ale základ zůstal. „Je to takový punk tohoto žánru,“ hodnotili i lidé z branže.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Milé překvapení neuvedené v programu čekalo před klasickým mimickým vystoupením - žáci kolínské 5. základní školy pod vedením učitelky Markéty Rozenkrancové natočili krátký animovaný film coby poctu kolínskému zakladateli pantomimy. Podílelo se jich na něm sto osmdesát, na pódium přišli ti, kteří pracovali nejvíc a z rukou Jitky Hermové, na jejíchž bedrech ležel tradičně hlavní organizační zápřah, dostali dárky, mimo jiné i hromadnou vstupenku do muzea Karla Zemana. Ve filmu zaznělo i jméno význačného francouzského mima Marcela Marceaua, který měl jako první pronést myšlenku o tom, že by si Deburau v Kolíně svůj festival zasloužil.

A Vojta Svoboda následně předvedl jeho etudu Stvoření světa. Stalo se tak v rámci společného vystoupení absolventů a studentů HAMU, které pod názvem HAMU Mime Evening tradičně přivezl tamní pedagog a v Kolíně dobře známý Adam Halaš. Vojta ještě v duu s Lukášem Šimonem sehráli črtu Číšník, Simona Rozložníková předvedla Zvoníka, Kristýna Břenská si vybrala dámu z publika, aby ukázala Demonstarci tanga, Lukáš Šimon si nechal pustit hudbu z filmu Rocky a jal se uklízet v ringu, Káťa Hudáčková vsadila na artistické prvky s pochopitelným názvem V cirkuse a Petr Biel nebyl také daleko od tohoto tématu se svým Klaunem, na kterého si vzal coby pomocnici malou holčičku z publika.

I Recombination party Blackout Paradox měl zcela určitě svůj děj, ale šlo v něm především o to, v jakém pořadí zařadí připravené ohňové a pyrotechnické efekty, které ve spojení s agresivní rockovou hudbou byly opravdu úchvatné. Ten poslední vyhasl o půl jedenácté v noci, kdy by byl možná čas dát konečně spát děti, a ještě se uvolnit u závěrečné tečky v podobě koncertu nějaké hudební kapely.

Ale to je jen drobnost, která možná vadí jen několika málo jedincům, Gasparáda se v nádherném babě letním počasí těšila obrovskému zájmu publika, náměstí bylo po celý den zaplněné a kdo přišel na některé představení později, již neměl šanci se dostat blíž k centru dění. K velké radosti milovníků tohoto žánru se tak festival zcela určitě již zařadil mezi kolínské jistoty a stálice. Samozřejmě, že nespornou roli hraje i fakt, že pro návštěvníky je celý program zcela zdarma.