Fotograf, který zahynul před čtyřmi lety při automobilové havárii v Ugandě a letos by se dožil sedmdesátky, měl manželku z Kolína.

„Tvrdil, že nejhezčí holky jsou z Kolína a asi je to pravda, protože moje žena je také Kolíňačka,“ potvrdil v úvodní řeči jeho přítel Petr Dobíšek.

Karáskovi se poštěstilo, že na sklonku šedesátých let fotografoval v Londýně pro italskou agenturu Vita Press. Tehdy vznikly momentky i stylizované fotografie zachycující tehdejší celebrity jako Marcella Mastroianniho, Petera Sellerse, Richarda Burtona i herečky Sophii Lorenovou a Elizabeth Taylorovou či prince Charlese, anglickou královnu Alžbětu II i The Beatles po jejich posledním vystoupení na střeše studia Apple.

Tyto černobílé fotografie tvoří část kolínské výstavy, druhou pak jeho barevné období, kdy jezdil s fotoaparátem po celém světě a zachycoval především přírodu.

„Měl rád společnost, a tak se snažil, aby trasy výletů vedly oblastí jeho zájmu. Nezřídka se mu to povedlo, a tak jsme navštívili i místa, kam jsme původně vůbec nechtěli. Když začal fotografovat podřídil všechno tomu, aby výsledek práce byl perfektní. Jednou potřeboval nafotit turisty v Tatrách. Těmi turisty jsme byli samozřejmě my. Nejen, že jsme šli na Slavkovský štít, který jsme vůbec neměli v plánu, ale protože jsme se mu nemohli vejít do záběru, posunoval nás dál a dál na okraj skalní věžičky. Sám byl ochoten podstoupit téměř jakékoliv strádání či riziko, aby dosáhl špičkových výsledků,“ připomněl jednu příhodu s Karáskem Dobíšek.

Kromě něj na vernisáži promluvil ještě Jiří Málek a Karáskova manželka Eva. Výstava je prodejná, černobílé VIP fotografie stojí necelých deset tisíc korun, ostatní černobílé i barevné o polovinu méně.

Zdeněk Hejduk