„Vzhledem k tomu, že je dnes svátek Valentina, sáhly jsme i my k trošku romantickému repertoáru,“ poznamenala v úvodu Fialová. Ten obstaraly dvě skladby, Passacaglia pro violu a klavír a Morpheus pro violu a klavír autorky Rebeccy Clarke. Skladba Jaro opus 22a Josefa Suka je určená pro sólový klavír, takže dala vyniknout Jitce Čechové, před přestávkou ještě zazněla suita z baletu Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva, ovšem ze symfonického orchestru přepsaná pro violu a klavír.

„Hráči na violu jsou něco jako blondýny mezi muzikanty, taky se o nich říká, že třeba hrají pomalu, tak tady uvidíte, že umíme hrát i rychle,“ uvedla Fialová své sólové vystoupení se skladbou Sonáta pastorale pro sólovou violu autorky Lilian Fuchs. Koncert pak ukončila třívětá Sonáta č.2 Es dur opus 120 Johannese Brahmse.

close Hudební vystoupení v Městském společenském domě v Kolíně. info Zdroj: Deník/Zdeněk Hejduk zoom_in Hudební vystoupení v Městském společenském domě v Kolíně.

Zaplněný sál si samozřejmě vytleskal přídavek. „Ještě bychom to tleskání natahovaly, dělá nám opravdu dobře, ale v těch dlouhých sukních a vysokých podpatcích se odchází a přichází špatně,“ rozesmála publikum Kristina Fialová a společně s Jitkou Čechovou přidaly kousek od další ženské autorky Marie Theresie von Paradis.

„Byla slepá, což si vůbec nedokážu představit v současnosti, natož tehdy,“ dodala Fialová, která pak ještě v šatně vysvětlila, že otec této autorky jí dal jméno po císařovně, na jejímž dvoře pracoval a kterou obdivoval. Další koncert letošního cyklu se uskuteční 21. března, kdy za doprovodu klavíru Pavla Voráčka zazpívá mezzosopranistka Michaela Zajmi.