Hudebníci se seznámili se při studiích na VŠMU v Bratislavě a společně vystupují od roku 2009. Zaplněnému komornímu sálu Městského společenského domu v Kolíně nabídli pestrou hudební směs sahající od historických skladeb až po ty současné. Celý program odstartovala melodie Paraboles - I od Jacquese Iberta, následovaly Rumunské tance Bély Bartóka. „Společně s Leošem Janáčkem hodně čerpali z lidové muziky, on se sice narodil v tehdejším Rakousku - Uhersku, ale na místě dnešního Rumunska, takže to docela sedí,“ řekl k tomu Jiří Meca, který se ujal průvodního slova večerem.

Romance Arthura Honeggera byla původně napsaná pro flétnu a piano, sám Meca ji zaranžoval pro svoji kytaru. „Slavný houslista Paganini hrával i na kytaru a se svým souputníkem a kamarádem Luigim Legnanim sehráli velká množství duet, ať už coby housle a kytara, nebo dvě kytary,“ prozradil další zajímavost průvodce koncertu. V jeho průběhu došlo ještě třeba na melodie Maurice Ravela či Johanna Sebastiana Bacha a ukončila jej pětivětá skladba polského skladatele Szymona Golabeka, ve které zazněly samba i tango.

„Na závěr bych chtěl poděkovat místním organizátorům za pozvání, a především mé manželce. Dnes je tu totiž s námi naše jedenáctiměsíční dcera Dášenka, která dokud nebude papat sama, musí s námi jezdit. A já si manželky hrozně cením, že ji po tom domácím kolotoči zbývá ještě energie na koncertování,“ uzavřel Jiří Meca. Příští koncert letošní sezony Kruhu přátel hudby se uskuteční 23. dubna, kdy klavírní recitál zahraje Matyáš Novák, známý i coby populární chovatel slepic a milovník železnic.