V kapele PS, v níž kromě ní hraje prim ještě kytarista a zpěvák Petr Novák, vsadili muzikanti na lidové i umělé romské písně interpretované v jejich původní instrumentaci, tak jak je proslavily skupina Kale nebo zpěvačka Věra Bílá. Vtipnou Žerom v tomto duchu zahráli a zazpívali z repertoáru kapely Buty a jejich alba Normale. Romská hudba roztančila děti i některé dospělé.

„Ty holky, co tu tančí, jsou kutnohorské skautky a je to takový náš komparz,“ vtipkovala na účet tří mladých dam a tanečnic Johanka. Kromě tradičních stánků s pivem, vínem, jídlem a tentokrát i burčákem a knihami čekal na návštěvníky ještě bonbónek v podobě dvou prohlídek jen pro tuto příležitost otevřeného kláštera sousedícího s parkem.

„Pamatuji se, že tu byl internát zdravotní školy,“ zavzpomínala jedna z účastnic hojně navštívených prohlídek. „My jsme si mysleli, že všichni zájemci přišli na tu první a teď už nedorazí nikdo a vidím, že jsme se mýlili,“ poznamenala Eliška, která zájemce provázela. Ta také v úvodu prohlídky vzpomněla, že se v prostorách nacházelo letní kino nebo bazén a v podzemí dusala diskotéka. Teď tam jezdí duchovní rozjímat, k čemuž jim pomáhá i nádherná zahrada a z ní nikdy neokoukaný výhled na chrám svatého Bartoloměje.

Závěr setkání se nesl v písních, které znalo publikum a kapela s chutí hrála, otevřela je skladba z repertoáru Hany Hegerová. Poslední Otevřená ulice v teple se odehraje už v neděli na vinickém kopci, úplně závěrečná letošní pak až v předvánočním adventu.