Režisér Karel Janák s filmovým štábem zamířil do mnoha míst, nejvíce natáčecích dnů přitom strávili na zámku Frýdlant v Čechách. Na tamním nádvoří se objevily i sochy hrdinů pohádkového příběhu.

V hlavních rolích se divákům představí Marek Adamczyk, Patrik Děrgel a Anna Fialová – vnučka slavného pistolníka z filmu Limonádový Joe se před kamerou stala princeznou Josefínou. „Královnu si zahrála německá herečkas milým úsměvem Sonsee Neu, králem byl charismatický Miroslav Táborský,“ připomněl šéf Pánů z Kolína Miroslav Horáček, podle kterého dobrou náladu hercům i členům štábu neúnavně dodával slovenský herec Vladimír Hajdu, přezdívaný Ady.

Přes dvacet dní strávily na natáčení i hvězdy českého hereckého nebe – Naďa Konvalinková, Daniela Kolářová a Iva Janžurová, která krátce před první klapkou slavila osmdesátiny. „Musím říci, že mě tyto milé dámy, které v pohádce hrají kladné postavy sudiček, neustále překvapovaly svou vitalitou. Bravurně zvládaly nejen neskutečné množství strmých schodů v palácích, kamenité cesty i nádvoří hradů Frýdlant a Pernštejn, kde se točily scény v interiéru, ale i lesní a skalní cestičky nebo soutěsky,“ vypráví Miroslav Horáček.

Celý štáb se podle něho musel neustále přizpůsobovat rozmarům počasí, kdy se střídalo velmi studené a deštivé počasí, silný vítr a tropická vedra s až pětatřiceti stupni Celsia, která provázela poslední natáčecí dny v Českém ráji.

Jak se kolínští šermíři k natáčení dostali? „Máme už mnoho zkušeností před kamerou, tato pohádka je naším čtyřicátým filmovým počinem,“ uvedl šéf skupiny historického šermu, která už s režisérem Karlem Janákem natáčela před jedenácti lety historický seriál pro děti Ať žijí rytíři.

Výhodou Pánů z Kolína byla i jejich soběstačnost ve vybavení, které krátce před natáčením ještě rozšířili o nové přírůstky. Natáčení absolvovali ve vlastních kostýmech a výzbroji jako královská garda i jako vojáci krále Ludvíka ze sousedního království.

„Letos naše skupina slaví třicet let své existence, a tak účast na této pohádce, kde jsme mohli plně využít naše zkušenosti i fundus, je pro nás i dárkem k narozeninám,“ poznamenal Horáček, který měl při natáčení na starosti zajištění veškerých vojáků, kterých bylo až čtyřicet. Na větších scénách přitom spolupracovala s Pány z Kolína i pražská šermířská skupina Artus Bohemia.

O ději nové vánoční pohádky Miroslav Horáček nic neprozradil. „To bych ochudil diváky o překvapení, ale mohu říct, že na pohádku, jejíž uvedení je plánováno na Štědrý den tohoto roku, se malí i velcí diváci rozhodně mohou těšit,“ dodal.