Na obrovský nával se tradičně chystá skanzen v Kouřimi. Mikulášský program se tam odehraje v neděli od 10 do 16 hodin. Obchůzky Barborek a Ambrože začínají ve 12 a v 15 hodin, od 11, 12, 13, 14 a 15 hodin se konají besedy nad prostřeným stolem nazvané Lidová postní strava v adventním čase. K programu patří například i povídání o adventních a vánočních lidových obyčejích, pečení perníku, přástky, výroba čertů ze sušených švestek a mikulášských metliček nebo výroba máčených svíček z včelího vosku. Dorazí tam i bylinkářka.

Na neděli je připraveno i druhé adventní zastavení u vánočního stromu na Karlově náměstí v Kolíně, které zahrnuje čertovský rej s mikulášskou nadílkou. Vystoupí tam Maxíci, CrossDance Kolín a ZUŠ-Band orchestr Čáslav.

Kolínská řepařská drážka vyjede na čertovské jízdy v sobotu i v neděli. Vlaky tažené parní lokomotivou budou vyrážet v 9.45, 11, 12.15, 13.30, 14.45 a v 16 hodin. Cestující mohou počítat i s uzavřenými vytápěnými vagony.

V Českém Brodě je na sobotu připravena netradiční nadílka s názvem Mikuláš ve dveřích u kostela sv. Gotharda, zvonice a na dvorku bývalé radnice čp. 1. Všechna místa pro děti jsou už obsazena, na náměstí ale proběhne i doprovodný program, v němž nebude chybět malování na obličej, prodej vánočních dekorací, představení minikoní, focení a zábavné aktivity se skutečným čertem nebo ohnivá show.

Návštěvníky hojně vyhledávanou akci připravil na sobotu od 11 do 18 hodin také spolek Nebovidská tvrz. Vánoce na tvrzi jsou vhodné pro celé rodiny, bohatý program je naplněn divadelními a hudebními vystoupeními, nechybí vánoční jarmark, tradiční zvyky nebo řemeslné dílny.

„Setkávání adventně naladěných přátel místních i přespolních doprovázejí vánoční písně a koledy v podání ES-Kids, nádvoří tvrze i letos rozezní orchestr Harmonie 1872 Kolín. Budeme tančit s Mateřskou školou Červené Pečky a country skupinou Jedeme dál. Obdobím adventu nás provede hudební vánoční pohádka Divadélka Kůzle a pomyslnou třešničkou na dortu bude ohňová show Tortus de ignix,“ zve předsedkyně spolku Lucie Doušová.

Akce se koná za každého počasí, návštěvníkům bude zpřístupněn téměř celý zastřešený objekt Nebovidské tvrze. Vánoce na tvrzi se stanou místem, kde voní maso na rožni a jehličí, pod kotlem se vaří prdelačka a je možné si všechno vyzkoušet: odlévání olova, házení střevícem či pouštění lodiček.