„Již na předchozí vernisáži Ex Libris v roce 2020 jsem vám slibovala umělecké lukulské hody na další výstavě Stanislava Pokorného. Ta měla být symbolickým darem k autorovu významnému životnímu jubileu, kvůli koronaviru se sice trochu opozdila, ale přátelé a obdivovatelé jeho tvorby se nakonec dočkali,“ řekla v úvodním slově Petra Hollerová z Regionálního muzea v Kolíně.

Ta ve své řeči přiblížila celý život malíře, jehož tvůrčí rozsah byl vždy poměrně široký a různorodý. Vedle desingu se zabýval návrhy střeleckých štítů, vojenských praporů, knižními ilustracemi a Ex Libris, návrhy a realizacemi heraldických znaků měst, obcí i soukromých osob či návrhy různých emblémů, znamení a insignií.

Pod Točnou Stanislav Pokorný představuje třicet čtyři kreseb. „Jsou precizní ve výstavbě i jemném odstínění barev, provedené s pokorou, trpělivostí a důrazem na každičký detail. Všechny práce prezentují poslední tři roky jeho tvorby,“ dodala Hollerová.

Výstavě pak dominují témata Commedia dell arte, konkrétně její výrazné postavy Pierot, Harlekýn a Kolombína. „Dva obrazy s tímto tématem byly namalovány speciálně pro město Kolín a budou po výstavě darovány do jeho sbírek,“ upozornila zaplněný sál Hollerová.

Ondřej Pokorný pak na výstavě prezentuje téměř signální barevné abstrakce, ale i více tlumenou malbu v realistické duchu. Umění jej i živí, protože je spolumajitelem a výtvarníkem firmy Kreativní malby zdobící interiéry dětských koutků, školek, vináren či klubů nebo firem, ale i fasády domů.

„Neopomněl ani svou uměleckou variaci na otcův oblíbený motiv Commedia dell arte, který můžeme považovat za jakousi symbolickou synovskou poctu,“ uzavřela Hollerová.

Velice hojně navštívenou vernisáž hudebně zpestřilo Duo Melodic, nebo-li houslista Jaroslav Pitelka a klávesista Milan Staško, kteří nejdříve sáhli po klasice, ale poté se rozparádili populárními melodiemi.

Zajímavá expozice je k vidění přesně měsíc, do středy 27. října.