O hodinu později je pak historik a ředitel Regionálního muzea v Kolíně Vladimír Rišlink pozval na komentovanou prohlídku Bartolomějského návrší. Zájem nebyl tentokrát takový jako při nedávné Muzejní noci, kdy přišly stovky zájemců, přesto ale bylo komu povídat a s kým na závěr i rozebírat některé zajímavé dotazy.

Zlatým hřebem podvečera se pak stala divadelní koláž nazvaná Svůj širák odhazuji v dál…i plášť jenž Vás slečno halí! v podání spojených divadelních souborů Mrsťa Prsťa Kouřim a Malého divadla Kolín, konkrétně pak Radky Pšeničkové, Petra Němce, Terezy Kozákové, Barbory Manglové a Martina Drahovzala, který také celé představení režíroval.

Za doprovodu kláves znějících chvílemi jako varhany a jindy zase coby cemballo, na nichž Tomáš Holoubek, jinak kontrabasista Kolínské filharmonie, přehrával skladby slavných barokních i pozdně barokních autorů, soubor předvedl pestrou divadelní směs.

Zkombinoval v nich humorně podané divadelní kusy hovořící tehdejším jazykem, jako třeba když si žena pozve milce do seknice, s úsměvnými zastavení nad jinými skutečnostmi, například vznikem Rembrandtova obrazu Usmívající se Saskie, a skutečné historické události.

„Toto představení jsme vytvořili už v roce 2000 pro výstavu Baroko na Kolínsku, kterou pořádalo Regionální muzeum v Kolíně a hrajeme ho na hradech, zámcích či v kostelích dodnes,“ vysvětlil Martin Drahovzal.

Hodinová koláž s písničkami bavila i často rozesmála. Na závěr diváci, kteří zaplnili všechny připravené židličky a ještě jich několik stálo, vrátili herce potleskem několikrát zpět na scénu. „Přišli jsme už na začátek a moc jsme si to užili, jen na zvonici už jsme nevystoupali. Divadlo nás taky hodně bavilo, jen škoda, že tu nebylo nějaké občerstvení,“ zhodnotil pravidelný návštěvník Milan.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.