U paty lávky na zálabské straně hořela vatra, na menším ohni se opékaly buřty a hrály dvě kapely. Už o sedmnácté hodině, na kterou byl avizovaný začátek, bylo prostranství plné a o dobrou náladu se starala nymburská kapela Jen Tak přehrávající cover verze tuzemské i zahraniční country. I když vyhlašovala odměnu pro první tancující pár, pod pódiem zatím křepčily jen děti.

Vatru s čarodějnicí, kterou vyrobili žáci kolínské praktické školy, zažehli dobrovolní hasiči ze Starého Kolína, když jim zápalnou tyč symbolicky předal místostarosta města Michal Najbrt, vedle pak hořel menší ohýnek na opékání buřtů.

S přibývajícím soumrakem už to s tancem bylo jiné a sotva pečecká kapela Telegraf, která před týdnem velkým narozeninovým koncertem v Městském společenském domě oslavila pětačtyřicáté narozeniny, hrábla do strun, bylo před pódiem plno. Telegraf už delší dobu postrádá nemocného klávesistu Viktora Szitu, proto nyní vsadil na čtyři sólové kytary a zní jako více než slušný rockový band. Stejně jako před týdnem si i tentokrát pozval bývalého zpěváka Ondru Marka, současnou pěveckou oporu kapel Roxor a Argos, pěvecký blok dostala i zpěvačka Adéla Jadviščok.

Perfektní atmosféra vládla od začátku, samozřejmě, že mezi tancujícími byli i současní zahraniční obyvatelé Kolína, kteří se snadno poznali podle reakcí na upravené hity od kapel ZZ Top, Bon Jovi nebo Judas Priest, věrní fanoušci Telegrafu si pak zase zpívali už v našich kotlinách zlidovělé pecky jako Křídla andělů, Potulný hráči, Karin, Nezapomeň nebo Popelka. Tancem na pódiu svůj úkol od družičky splnila i budoucí nevěsta slavící poslední dny svobody.

Zdá se, že se v Kolíně zrodila další tradice, a to společné slavení filipojakubské noci.