Že začínat přehlídku nemusí být nutně nevýhoda, potvrdila domácí skupina Kupra, která patnáct minut po poledni, jen před několika desítkami návštěvníků, celou přehlídku zahájila a předvedla tvrdší písničky s drsnějším zpěvem.

Skupina 13 PM měla zahrát už vloni, pro onemocnění zpěvačky se omluvila, teď předvedla melodický rock s klávesami, interpretovanými převážně v angličtině. Zpěvačku ve svém středu měla i následující kapela Hele, která zahrála sympatický bigbít v tom nejmenším možném složení s bicími, basou a kytarou.

Patnáctý ročník Toyota Beat festivalu v Kolíně | Video: Zdeněk Hejduk

Soutěž regionálních kapel na čtyřicet minut přerušil první profesionální host, písničkář Vojtaano, který poprvé zaplnil amfiteátr a pobavil vtipnými texty třeba o manželském soužití. Další místní soutěžní skupina Jednota Kolín zahrála na strunu vlastenectví skladbami jako Pěsti ve tmě nebo Topoly a jako jediná soutěžní parta si postavila stánek se suvenýry. Klání uzavřela další skupina se zpěvačkou a zároveň manželkou kytaristy říkající si Lucy-K hrající pop rock. Fanoušci mohli o svém favoritovi hlasovat prostřednictvím SMS zprávy a boj byl napínavý až do konce.

Nakonec po tuhém klání zvítězila Kupra, které fanoušci poslali šest set dvacet šest hlasů. Jen o pět méně jich dostala následující Jednota Kolín s šesti sty dvaceti jedním hlasem, s velkým odstupem si bronz odnesla Lucy-K s dvěma sty dvaceti šesti hlasy, 13 PM obdrželo sto padesát dva hlasy a Hele devadesát čtyři.

Vedení automobilky a města Kolína předalo šťastným muzikantům šek na padesát tisíc korun, ještě předtím pak společně s hejtmankou Středočeského kraje Petrou Peckovou tři symbolické šeky potřebným, které se ve finance promění ze vstupného a výtěžku z dalších festivalových aktivit.

Dostala je hendikepovaná sportovkyně Anastasje na přípravu na paralympijské hry, orchestr Archi na nákup koncertní violy a malý Filípek si pořídí tolik potřebnou ortézu. Jaké mohou být další osudy seskupení, které v soutěži v minulosti zvítězily, ať už tenkrát ještě u odborné poroty nebo u diváků, předvedly postupně tři z nich. Nejdál to dotáhla dnes jihočeská Epydemye s kolínským kytaristou a zpěvákem Miroslavem Vlasákem, která vydala několik desek a vyhrála dokonce cenu Anděl, muzikou se živí a zaplněný amfiteátr rozezpívala melodickým folk rockem se souzvukem dvou kytar a kontrabasu zpěvačky Lucie Vlasákové. Chlumečtí Natřije jednu chvíli dokonce nehráli, teď ale s novým kytaristou předvedli energii nabitý hudební set. Sokolečtí Rimortis svým melodickým metalem před půlnocí celý festival uzavřeli, a to opět v nové sestavě a zatím bez druhého kytaristy.

Pochopitelně zcela prostor před pódiem i místa k sezení zaplnil hodinový set pražské kapely Mig 21 se zpěvákem a hercem Jiřím Macháčkem, dobrou náladu se společným zpěvem s diváky přinesli lehce drsní De Bill Heads.

Kromě muziky na návštěvníky čekalo mnoho dalších aktivit, hrály se kuličky, malovalo na obličej, skákalo na trampolínách, samozřejmostí bylo mnoho stánků s pestrou nabídkou občerstvení, přítomen byl i dakarský závodník Tomáš Ouředníček se svojí závodní Toyotou, který rozhazoval z pódia trička, kdo jej chytil a odpověděl na soutěžní otázku, získal vstupenku na festival Rock for People, kterého je kolínská automobilka partnerem.