Na náves návštěvníky přilákala ukázka lidového zvyku z Podještědí, a to stínání kohouta s názvem Jakej trest nešlechetnýmu škůdnikoj přišel. Účinkoval folklórní soubor Horačky v dobových krojích. Po setnutí kohouta se všichni přesunuli s kapelou do stodoly, kde proběhla hospodská tancovačka Kytka, koloušek, věneček, šejdovec aneb nepudu z hospody, šelma bych byl.

Kamila Skopová vyprávěla ve školní třídě o jídle a hodování, Adam Votruba zas vedl výklad o historii kramářské písně.

V domech a jejich světnicích byly k vidění expozice lidového nábytku, dále pečení posvícenských koláčů, tření máku, pečení řepánků a kouřimských mětýnek. Mětýnky pekla svobodná děvčata a dávala je svým nápadníkům, od kterých očekávala, že je v dohledné době požádají o ruku.

Ve světnici v domě z Jilového-Kamenné proběhla Pěkná hodinka s pantáty Drahovzalem a Dědkem, a ve sklípku bylo možné ochutnat či zakoupit víno i burčák z vinařství Josef Žáček z Kutné Hory.

Ve stodole ze Želejova se uskutečnilo povídání s muzejním zahradníkem Martinem Spěváčkem o výsadbě jabloní a starých českých odrůdách.

V hostinci bylo možné ochutnat pečenou kachnu s bramborovým knedlíkem, kaldón, lívance, vdolky, koláče a spoustu dalších dobrot. Po celý den se mohly děti na návsi točit na kolotoči řezbáře Matěje. Nechyběl ani malý vesnický trh.

Následující národopisné programy budou Svatomikulášská obchůzka, která se koná 3.prosince, Adventní neděle 17. prosince a Tříkrálová koleda 6. ledna příštího roku.