Svatováclavské střelecké slavnosti se v Českém Brodě konaly už potřetí. „Střílí se tu klasické disciplíny, co se střílely na městských slavnostech v patnáctém století,“ zdůraznil jeden z organizátorů Martin Semrád.

Členové českobrodské gardy se návštěvníkům snažili přiblížit život právě ve středověku. „Naše slavnosti kopírují ty z patnáctého a šestnáctého století,“ podotkl Semrád.

Nachystán byl ale i další program. „Je to doplněné, jakožto i slavnosti tenkrát byly, o různé disciplíny, hry, divadla a samozřejmě i o jídlo a pití,“ shrnul za organizátory Martin Semrád.

Hlavním bodem programu ale byla kdysi velmi oblíbená střelba z kuší a ručnic Ku zdi. Tato disciplína měla dokonce mezinárodní zastoupení. „Dorazili například i střelci z německého města Bärnau,“ prozradil Martin Semrád. Nejlepší střelcem se ale v silné zahraniční konkurenci stal Čech Václav Sloup.

Zahraniční návštěvníci ale ujetých kilometrů nelitovali. „Jezdíme sem každý rok moc rádi, je tu krásně a hlavně moc příjemní lidé,“ řekl Kolínskému deníku jeden z německých střelců.

Organizátorům letos přálo počasí a tak na akci dorazilo mnoho lidí. „Zatím tu bylo kolem tří set lidí,“ hlásil po druhé hodině odpolední Martin Semrád. Program v tu chvíli ale ještě nekončil. Na diváky čekalo například ještě představení dělostřelectva z patnáctého století.

Martin Šnajdr