Určitě stojí za návštěvu, připomněl v pátek předseda výboru středočeského zastupitelstva pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM). S tím, že vlastně jde o dobu, o níž toho zas až tolik nevíme. Někdo by však možná nesouhlasil – ze školy si přece pamatuje dost. „Možná rakousko-uherské vyrovnání, národní obrození, Švejka… Ale co ještě? A právě i o tom je tato výstava,“ poznamenal Štefek.

Výstava se věnuje nezvykle dlouhému období, po které v roli panovníka stárl císař a král František Josef I. Vládl v letech 1848–1916, tedy od časů bouřlivých revolucí až na pokraj rozpadu monarchie. Návštěvníci si mohou připomenout „velké dějiny“ – současně ale tvůrci expozice věnovali pozornost i každodennímu životu v různých oblastech lidské činnosti. Za pomoci historických fotografií přibližují také proměny Kolína v 19. století.

„Trochu na výstavě chybí život obyčejných lidí,“ míní Štefek poté, co si výstavu v muzeu fungujícím jako příspěvková organizace kraje prohlédl. Jedním dechem ale dodal, že za poznáváním prostého života lze ve středních Čechách zamířit jinam – a klidně to může být také pod křídly kolínského muzea. Ano, jde o pozvánku do skanzenu v nedaleké Kouřimi – přičemž se sluší připomenout, že plánovat návštěvu tamějšího muzeum lidových staveb je rozumné až na jaře. Až na výjimky má totiž do konce března zavřeno. 

Samotné kolínské muzeum ale žije naplno – a od pondělka, kdy školákům začínají prázdniny, dokonce na každý den až do pátku nabízí dopolední programy pro žáky z prvního stupně: od výtvarného dne k přírodovědnému dni – a přes restaurátorský a archeologický den až ke dni lidových tradic.