Obě si dávala za cíl studentům představit principy šíření dezinformací a upozornit na důležitost ověřování informací.

„Představení je koncipováno jako zábavná studijní pomůcka, která má poukázat na problematiku šíření dezinformací a ovlivňování veřejného mínění. Dnešní mladá generace tráví na sociálních sítích jako Facebook, Instagram nebo Tiktok většinu svého volného času. Tyto platformy tvoří jejich hlavní zdroj informací a na základě nich si pak utvářejí svůj obraz o světě. Bohužel ne vždy jsou tyto informace pravdivé a jen málo studentů si dá tu práci, aby jejich pravdivost ověřovalo,“ nastínil Jakub Koudelka, principál spolku Šprajc, který zároveň vytvořil jednu z postav.

| Video: Youtube

Sekundovali mu ještě Milada Vyhnálková a Lukáš Černoch, všichni herci oblastních divadel, ale známí i z menších rolí z televizní obrazovky či filmu.

Inscenace se pohybovala ve fiktivním světě jasnovidky, trollú, elfů, ale i politického soupeření v televizních debatách a herecké výkony doplňovala projekce, povětšinou imitující televizní zprávy. „Na názorném příkladu boje dobra se zlem, nebo–li pravdy se lží, se snažíme objasňovat samotné mechanismy šíření dezinformací,“ dodal Koudelka.

| Video: Youtube

Při závěrečném filmovém sestřihu největších světových propagand od Stalina přes Hitlera, čínské vojenské přehlídky až po Putina mrazilo v zádech. Překvapivě pubertální mládež sledovala představení se zaujetím a na závěr zatleskala i pochvalně zapískala. „Diváci byli výborní, téma je očividně zaujalo, protože udrželi pozornost po celou dobu,“ chválili si herci po prvním představení.