Smetanovo trio navazuje na odkaz Josefa Páleníčka, otce současného violoncellisty Jana Páleníčka, který trio se zaměřením na skladby našeho národního skladatele v roce 1934 založil. Kromě Jana Páleníčka současné trio tvoří ještě klavíristka Jitka Čechová a houslistka Markéta Janoušková, všichni i špičkoví sólisté.

Kolínský koncert věnovaný výročí Roku hudby, a právě devadesátému výročí založení jejich seskupení zahájili Elegiemi Josefa Suka, který by se v letošním roce dožil půl kulatých sto padesáti let. Antonín Dvořák naopak před sto dvaceti lety zemřel a trio od něj zahrálo čtyřvěté Klavírní trio f moll opus 65. A pochopitelně muselo dojí i na skladatele, který dal muzikantskému seskupení jméno – od Bedřicha Smetany narozeného před dvě stě lety a zemřelého před sto čtyřiceti zahráli Klavírní trio g moll opus 15.

„Patří k jeho nejlepším, i když byl poznamenaný smrtí jeho čtyřleté dcery, která byla velice talentovaná a už ve čtyřech letech si brnkala melodie na piano. Také některé z jejich motivů do skladby zakomponoval,“ přiblížila Jitka Čechová, odbornice na skladatele, už jen proto, že na osm CD natočila kompletní klavírní Smetanovu tvorbu. Nadšeně aplaudujícímu publiku muzikanti pak přidali ještě Pátou dumku Antonína Dořáka.

Poslední koncert před prázdninovou přestávkou se odehraje také v synagoze a to 11. června, zahraje Pavel Bořkovec Quartet.