Mnohde nabídla tradiční veselici obohacenou i o nové prvky. Třeba městysem Načeradec na Benešovsku, kde byl loni součástí průvodu alegorický valníček s Čapím hnízdem, letos projížděl valník se ztělesněním tržního areálu Sapa v pražské Libuši, jehož tým vnucoval všem okolo ramínka se „zaručeně stoprocentními padělky“ oděvů.

Naopak tradiční maškary a lidové zvyky spojené s masopustem ve zcela autentické a „stoprocentně nefalšované“ podobě přináší ještě v neděli skanzen v Kouřimi na Kolínsku. Tamější muzeum lidových staveb, jak se areál oficiálně označuje, bude otevřený do 16 hodin. Nabízí nejen průvody tradičních masek z Hlinecka s hudbou a tancem, nezbytné koblihy (včetně těch z hrachového těsta podle receptu starého bezmála čtyři století) a zabíjačkové pochoutky i kouřimské likéry pro dospělé návštěvníky, ale také něco navíc.

Kromě pokoukání a ochutnávání si děti mohou třeba vyrobit nefalšované klobouky pro postavu laufra (mluvčího masek vyjednávajícího povolení obchůzky s radnicí i vstup do domů; přítomnost maškar ohlašuje tradičně práskáním biče, ale může používat třeba i trubku nebo píšťalku). A nechybí ani výuka práskání bičem – stejně jako možnost zkusit si udělat papírové masky, krepové růžičky i malý vozembouch. Dokonce lze zvládnout i miniškolu špejlování jitrnic.

Více čtěte ZDE: