Na Kolínsku jednoznačně vede kouřimský skanzen. Jeho malebnost je vyhlášená nejen mezi návštěvníky, ale i filmovými štáby, které sem míří prakticky od chvíle, kdy skanzen v roce 1972 vznikl. Skanzen mohou diváci znát znát z mnoha českých pohádek, nezřídka si zahrál také v historických filmech. Malebné jsou nejen jeho stavby, ale výhodou je i fakt, že je zasazen v přírodě, takže v pozadí nejsou žádné rušivé prvky, které by bránily pořízení atraktivních záběrů.

„Před několika lety se v našem skanzenu točila jedna z povídek Karla Čapka. Část skanzenu se musela zorat a vytvořit pole, na kterém pracovala jedna z postav. Po odjezdu filmařů jsme pole zase pečlivě oseli trávou," zavzpomínal Vladimír Rišlink, ředitel Regionálního muzea v Kolíně, do jehož správy kouřimský skanzen spadá. „Filmaři nás kontaktují poměrně často, každý rok se některý ze štábů ozve. Nejde jen o natáčení filmů, ale třeba i reklam," poznamenal Vladimír Rišlink a doplnil, že peníze, které muzeum za propůjčení svých exteriérů a interiérů získá, putují zpět do údržby areálu skanzenu. V muzeu lidových staveb se v poslední době natáčela například pohádka Tajemství staré bambitky nebo Peklo s princeznou.

Kouřimští jsou na filmaře zvyklí nejen ve skanzenu. Často natáčí také v centru historického města. S Kouřimí má každý určitě spojený nezapomenutelný seriál Bylo nás pět. Naposledy se však Kouřim stala dějištěm reklamy na oblíbený sladký nápoj v polovině května. Filmaři pro natáčení zvolili veřejné prostranství na zahrádce před řeznictvím a penzionem a také prostor pod věží.

Filmaři se často vracejí také do Kolína. Hlavně na náměstí nebo k chrámu sv. Bartoloměje. V nedávné době tu reklamu na mobilního operátora natáčela zahraniční společnost. Zajímavé video, které v záběrech mísilo centrum Kolína a Prahu, se však dostalo také k českým divákům.

Fotogalerie: Masopust v kouřimském skanzenu

FILMAŘSKÝ RÁJ

Sousední Kutnohorsko je doslova filmařským rájem. Hlavně Kutná Hora zazářila již v mnoha filmech, seriálech i pohádkách. Zlatým obdobím pro filmaře zde byla devadesátá léta minulého století a přelom tisíciletí, kdy zde vznikaly světoznámé historické eposy. Například v roce 1998 si Kutnou Horu vybrali tvůrci filmu Bídníci. Do podvědomí veřejnosti vstoupila i série filmů o Červeném bedrníkovi nebo drama Aféra s náhrdelníkem.

I dnes se však štáby rády do města vrací. Velmi oblíbená je pro ně kaple Božího těla. Natáčel se v ní například film Jan Hus. Dále mají zájem o chrám svaté Barbory, o nádvoří Vlašského dvora nebo o jezuitskou kolej. V posledních letech tak bylo opět Kutnou Horu na stříbrném plátně i v televizi hodně vidět. V dubnu roku 2015 se zde natáčelo pokračování francouzské dvoudílné komedie Návštěvníci. V říjnu téhož roku se tam zastavil štáb hororu Underworld a jen o pár dní později tvůrci seriálu The Musketeers.

Z Kutnohorska jsou ale často ve filmech vidět i zámky. Například na zámku Kačina se nedávno točil film o druhé světově válce. „Je určen pro ruskou distribuci. Je zde tematická souvztažnost s historií zámku. Za války tu mělo sídlo výcvikové středisko Hitlerjugend," uvedl Pavel Douša, ředitel zámku Kačina.

Na Benešovsko pak filmaři vyráží za zámkem Konopiště. Jeho interiéry se zalíbily třeba tvůrcům seriálu Já, Mattoni. Hrálo důležitou roli i ve snímku luzionista s Edwardem Nortonem.

Veselý: Bylo zvláštní, když mě zastřelil Jan Révai

Václav Veselý z Kutné Hory je hlavně divadelní herec a pedagog. Herecká práce jej ale čas od času přivede i před kameru.

„Mám na kontě asi čtyři desítky epizodních rolí v seriálech a filmech. Nepočítají do toho účinkování v klipech a v krátkých amatérských a studentských snímcích," uvedl Václav Veselý. Ten nejčastěji vzpomíná pohodu, která panovala na place při natáčení krimiseriálu Místo zločinu. Setkal se tam s režisérem Janem Hřebejkem a také herci Martinem Stránským a Janem Zadražilem. Nezapomenutelné je pro něj i prostředí pitevny Hlavova ústavu v pražském Albertově, kde při natáčení krimisérie Clona s Matějem Hádkem, Vicou Kerekes či Davidem Novotným museli křísit mladé maskérky. Spoustu legrace si naopak užil při akcích s Veronikou Žilkovou a Monikou Zoubkovou ve Všech mých láskách. „Role malíře pokojů mi šla dobře, protože jsem předtím maloval doma," podotkl Veselý. Záhy na to stál na štaflích znovu. Tentokrát to ale bylo v reklamě na T-Mobile, kde se setkal s Ivanem Trojanem. Diváci jej ale mohli v reklamních spotech zahlédnout i dříve. „Svou tvář jsem propůjčil reklamě už pro jedenáct klientů. Nejpodivnější bylo cestovat autobusem, na jehož bocích jsem byl v reklamním polepu vyobrazen," řekl herec.

V seznamu rolí Václava Veselého jsou ale i Četníci z Luhačovic, kde si zahrál mimo jiné s Jiřím Langmajerem. Objevil se ale také v Ulici, Gymplu s (r)učením omezeným a rád vzpomíná i na práci s Miroslavem Donutilem na seriálu Doktor Martin. Tím ale výčet jeho rolí zdaleka nekončí a již brzy přibude další bod. Na podzim se Veselý objeví ve druhé sérii seriálu První republika.

Za dlouhá léta, kdy se pohyboval před kamerou, se při natáčení Václavu Veselému přihodilo mnohé. Ze svých četných zážitků ale vypíchl moment z tvorby česko-čínského seriálu Last visum „Byl zvláštní pocit být zastřelen Janem Révaiem. Takzvaný postřel, kdy máte na těle umístěnou malou nálož s krví a rozbuškou, co vám roztrhne oděv, jsem si tehdy vyzkoušel poprvé," dodal.