Co o výstavě říká sám autor Petr Hejcman? A která fotka se líbila jeho kolegům fotografům z Kolína? A jaká byla nejoblíbenější fotografie známé zpěvačky Marcely Březinové? Víme všechno!

Reportáž z tyče: Vernisáž fotografií Petra Hejcmana | Video: Deník/ Jakub Šťástka

„Žena č. 37 může znamenat více věcí – věk ženy, počet žen…" řekl s úsměvem Petr Hejcman, když jsme se ho zeptali, co tajemné číslo znamená.

Vernisáž výstavy Žena č. 37 uvedl kurátor galerie Pod Točnou Pavel Rajdl. Ten vyzdvihl to, že se fotograf Petr Hejcman ve svém dílu zaměřuje na konkrétního člověka v krajině.

Pak se ale mikrofonu chopila zpěvačka Marcela Březinová a hovořila o tom, jak by každý umělec měl mít svoji identifikační značku, díky které ho všichni poznají. „Přeji vám, abyste takovou značku našel. U zpěváků se tomu říká hit. A já vám teď jedem zazpívám," řekla. Tím hitem, který měla na mysli, byla písnička Hádej. Tu začala zpívat na schodišti výstavní síně a poté se pohybovala mezi návštěvníky.

Příchozí zcela zaplnili výstavní síň, kolínští fotografové, kteří se přišli podívat, si brzy našli své oblíbené fotografie. Třeba Lubomír Fleisig nám ukázal svoji oblíbenou fotografii. „Tu bych si klidně pověsil doma," řekl s úsměvem.

Tu svoji nejoblíbenější fotografii si ale našli všichni, třebaže někteří jsou s dílem Petra Hejcmana seznámeni více. „Tři čtvrtě fotek jsem už někde viděl, Petr kdysi vystavoval v kině. Líbila se mi tahle dlouhovlasá modelka na téhle fotografii – na slámě," řekl fotograf a novinář Zdeněk Hejduk, který se na vernisáž přišel podívat také.

U jednoho snímku se zastavil i fotograf Josef Čáslava. „Líbí se mi z toho důvodu, že to je jedna z fotografií, které provázejí autora už od začátku. Myslím, že i on si jí velice váží. Je to fotografie, na které je vidět styl, záměr a výsledek jeho práce. Řekl bych, že se to celé transformuje do všech fotografií, které tu vidíte," vysvětlil.