Na poslední chvíli jej zorganizovala pod názvem Toyota Beat Festival, ale nic se nezměnilo na tradičním cíli objevovat regionální kapely a vítězi diváckého hlasování věnovat padesát tisíc korun určených na natočení debutového alba.

O tuto cenu se letos utkalo šest kapel produkujících různé varianty rocku. Věkově i historicky nejmladší skupina říkající si podle místa působiště v obci Nové Dvory KluciZND blok soutěžících souborů zahajovala a už v té chvíli je počet hlasů umístil na první místo. A až do vyhlašování výsledků po dvacáté hodině jej neopustili a s počtem 355 získaných hlasů zvítězili. Kluci hráli pop punk a své příznivce měli i v areálu.

„Přesně pro takovéto party je soutěž určená. Kluci jsou opravdu kluci ve věku od čtrnácti do osmnácti let, zatím na svém kontě nemají žádnou nahrávku a jim peníze opravdu pomohou,“ shrnul dramaturg soutěže. Po celou dobu hlasování s vítězi držela krok pouze nymburská skupina pojmenovaná po přesmyčce jmen zakládajících členů Rasmane a jako jediní mající ve svém středu zpěvačku Zdenku Posejpalovou. Jejich melodický metal zaujal 305 hlasujících. Pak už byl v hlasování velký propad. Parta muzikantů z Čáslavi a Golčova Jeníkova říkající si Rebel představila jiný pohled na metal, který předvedla ve vyzrálém výkonu a perfektní pódiové prezentaci včetně lezení a hry kytaristy na konstrukci pódia. Odměnou jim bylo třetí místo se 73 hlasy.

O šestadvacet hlasů méně obdržela nejtvrdší muziku toho dne produkující skupina H.I.B. z Kněžic u Městce Králové, její drsný zpěvák Milan Kazda vyřvávající svůj metalcore v civilu působí coby záchranář v kolínské záchranné službě. Čtyřicet dva hlasy obdrželo specifické duo Ošklivé děti z vesničky Spařenice na Jičínsku míchající punk, rock a alternativu ve složení bubeník Vít Suchomel a zpěvák a kytarista Petr Palička, který na pódiu střídal nástroje a obsluhoval samply. Překvapivě na posledním místě se umístila kapela Siluety, která sice vznikla v letošním roce, ale její muzikanti mají za sebou zkušenosti ve známých sestavách Nespoutaní Hoši a především Sendwitch.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Šek na padesát tisíc korun předávalo vedení automobilky i města Kolína, kromě financí mladí muzikanti obdrželi putovní cenu, která brzy dostane štítek s jejich jménem a menší podobnou jen pro ně. Diváci si pak mohli chytit festivalové tričko střílené speciálním dělem sportovci a dvojčaty Tomášem a Davidem Svobodovými. Jako vždy byl festival charitativní, takže dvě hodiny před vyhlášením výsledků se před náhle zcela zaplněným amfiteátrem čekajícím na koncert Ewy Farné uskutečnilo symbolické předání šeků.

Prezident kolínského závodu Toyota Koreatsu Aoki, který sklidil bouřlivý potlesk za svoji češtinu, předal první z nich Veronice Arnetové z občanského sdružení Volno, jež za finance pořídí nové cvičební prvky. Viceprezident pro výrobu Robert Kiml vložil šekové srdíčko do rukou Václava Poláka, tatínka nemocné Viktorky, jí peníze pomohou v rehabilitaci a engoterapii. Viktorka navíc slavila narozeniny, takže dostala od starosty města Michaela Kašpara obřího medvěda a celý amfiteátr ji na pokyn moderátorky Jany Peroutkové zazpíval gratulační písničku.

Třetím obdarovaným byla místní Základní umělecká škola Františka Kmocha, za níž zástupkyně ředitele Irena Svobodová převzala šek z rukou manažera PR a externích záležitostí Tomáše Paroubka - za peníze škola pořídí klávesový nástroj. Symbolické šeky se ve finance zhmotní po sečtení a finančním uzavření festivalu. Ten tradičně netvořily jen soutěžící kapely.

O jeho úvod se postaral Jaroslav Uhlíř s nesmrtelnými písničkami nejen pro děti, které roztančily publikum už od úvodního notoricky známého riffu skladby Zavolejte stráže z filmu Ať žijí duchové. Většinu písniček jako Kdyby se v komnatách, Hlupáku najdu tě nebo Barbora píše z tábora zpívala především Jana Koutová případně kytarista Fredy Bittner, hlavní protagonista hrál na elektrické piano a zpíval vokály. Roli hlavní hvězdy, a to nejenom tím, že náhle amfiteátr zcela zaplnila fanoušky, ale i přestavbou scény s vokalistky umístěnými na vyvýšených praktikáblech či omezením focení pro přítomné novináře, splnila Ewa Farná. Bohužel už v dešti přehrávala variace na lidové i rockové hity kapela Blue Cimbal, v níž tento melodický nástroj doplňovala ještě baskytara a bicí.

Závěr pak patřil zpěvákovi Davidu Krausovi, který se v současnosti obklopil početným souborem romských muzikantů Gipsy Brothers a i v dešti na jejich nakažlivé melodie křepčilo pořád hodně lidí. Jako vždy festival nabídl nejen bohaté občerstvení, ale i další vyžití především pro děti sahající od kadeřnictví, výrobu placky s vlastním portrétem, malování na obličej či tetování barvami až po skákání na trampolíně.