Například Městský společenský dům v Kolíně zrušil čtvrteční vystoupení brazilského kytaristy a zpěváka Adriana Trindade, v neděli 18. října nepřijedou Štístko a Popěnka se svým pohádkovým představením pro děti. Neuskuteční se ani z jara na tuto sobotu přeložený ples Letecké základny Čáslav. Jak jeden z organizátorů Karel Vašíček předpokládal, pořadatelé ho byli nuceni opět přeložit, další plánovaný termín je duben příštího roku.

Středeční koncert Janáčkova kvarteta v rámci Kruhu přátel hudby, který byl také přeložený z jara na podzimní dny, se uskuteční. „Tyto koncerty bývají v komorním sále, tentokrát jsme jej přesunuli do velkého sálu, nezpívá se tam, diváci budou sedět daleko od účinkujících i daleko od sebe, pustíme větrání, takže věřím, že všechna hygienická opatření splníme,“ popsal ředitel kolínského společenského domu Zdeněk Hejduk.

V sobotu bude i burza sběratelů. „Poslední dobou chodí málo lidí, stolky rozmístíme do chodby i do salónku, lidé přicházejí jednotlivě, nejsou návaly,“ shrnul Zdeněk Hejduk.

V novém termínu, jímž je 14. říjen, by se mělo uskutečnit i představení Cavewoman, tedy divadlo jednoho herce, o dalších akcích vedení kulturáku ještě přemýšlí. Třeba o plánovaném vystoupení Jany Kratochvílové, která konec konců nosí roušku jako svou image.

V Českém Brodě na doporučení hygieniků do odvolání zrušili pravidelné páteční Českobrodské tržnice, pořady ruší i kulturní dům Svět. Zrušené je čtvrteční odpolední představení Na stojáka, představení od 19 hodin proběhne s rouškami a bez kavárny. Pinocchio se přesouvá na 6. června příštího roku, pořad Mistře, o čem se neví? na 24. května, Brejle dokonce až 2. září. Přesunuté jsou také pořady Deset dvacet Sova!, Kaczi a přednáška Vladimíra Váchala.

Čtvrteční sokolské pouštění světýlek na Šembeře se tentokrát z důvodu nařízených opatření uskuteční v městském parku "u stavidla".

Zrušené je vyvrcholení oslav 150. výročí založení českobrodského Sokola, které se mělo konat 24. října. „Je třeba se chovat zodpovědně a my bychom velmi neradi, abychom shromážděním velkého počtu účinkujících, hostů a návštěvníků přispěli k už tak ohromným číslům, která se v těchto dnech den co den objevují v médiích,“ vysvětlil náčelník T. J. Sokol Český Brod Jaroslav Petrásek.

Podle aktuálního doladění opatření proti covidu-19 přerušilo činnost Vzdělávacím centru Pečky, a to do 18. října. „Jsme teď zavření všude a všechno, nicméně kulturní středisko se stále rekonstruuje, takže čas je efektivně využitý, ve vzděláváku se budeme v době uzavření snažit dotáhnout resty a vymyslet i něco nového,“ shrnul vedoucí kulturního střediska Lukáš Hanzelín.

Jak uvedla starostka Alena Švejnohová, v Pečkách prozíravě na říjen moc akcí neplánovali. Noc literatury se uskuteční, Česká křesťanská akademie své přednášky zrušila. „Trhy proběhly, povedly se, měli jsme připravenou dezinfekci, rukavice atd. Předala se cena Pečin roku, kde v hlasování veřejnosti vyhrála oprava sokolovny,“ dodala starostka.