Na dvou pódiích bez prodlev a s tradičním výborným moderátorem Vasilem Fridrichem program odstartoval smyčcový orchestr Archi Základní umělecké školy Františka Kmocha v Kolíně, který ale tentokrát sáhl po filmových melodiích. „Je vtipné, když dechový festival zahajuje smyčcový orchestr,“ smál se jeho dirigent Jiří Dojčiak.

I další dva programové bloky patřily mládežnickým orchestrům, a to z Horních Počernic a z místní základní umělecké školy. Dirigenti toho kolínského Lukáš Bořek a Jiří Vojtěch se pak představili i s velkými orchestry – Jiří Vojtěch dirigoval Harmonii 1872 a Lukáš Bořek společně s Vladimírem Zemanem a Lucií Veselou Velký dechový orchestr Kolín – Dolní Chvatliny.

Všechny tyto kapely si připravily tradiční festivalové sety namíchané z nestárnoucích dechovkových evergreenů, náročnějších melodií typu Fučíkova Vjezdu gladiátorů a filmových či přearanžovaných rockových skladeb. Poncarova Kdyby ty muziky nebyly zazněla ten den hned dvakrát a jeden ze zahraničních hostů, norský Hetlevik Musikklag slavící na festivalu osmdesáté narozeniny a zapojující do svého soundu i marimbu, zahájil svoje vystoupení orchestrální podobou Kmochovy Andulky Šafářové.

Vrcholem pátečního programu ale bylo vystoupení domácího Kolínského Big Bandu s novým dirigentem Zdeňkem Němcem, hostujícím bubeníkem Honzou Dvořákem a premiérově i s novými vokalistkami Martinou Šůčkovou a Barborou Stachovou. Zůstala Johanka Jeřábková, a především Petr Konývka, který přestože v zákulisí avizoval nachlazení a únavu, se vyzpíval v perfektního frontmana a showmana, měnícího nejen převleky, ale i celkově bavícího. Což se zdá poměrně jednoduché s bezvadně swingující a funkující kapelou za zády.

Hostující herečka a zpěvačka Jitka Čvančarová byla už jen pomyslnou třešničkou na bezvadně upečeném hudebním dortu, kromě jiného zapívala Memory z muzikálu Cats proslavenou Barbrou Streisandovou či Modlitbu pro Martu z repertoáru Marty Kubišové.

Rockoví Tata Bojs přilákali fanoušky až k bariérám a vystřihli svůj tradiční set v němž bubeník a výtvarník Milan Cais střídal pozici sólového zpěváka stojícího s mikrofonem se zpívajícím bubeníkem, samozřejmě došlo i na dva naplánované přídavky a baskytarista Mardoša si nadšeně fotil perfektně spolupracující fanoušky vytvářející výbornou atmosféru. Sborově se zpívaly úvodní Holka z plakátu, 220 Travoltů i přídavková Filmařská. Komu se ještě nechtělo domů, toho o půlnoci bavila opět funky kapela Top Dream Company.

Jediným koncertním místem mimo náměstí byl v pátek evangelický kostel, kde výbornou balkánskou dechovku s českými texty předvedla kapela Lovesong Orchestra. Před koncertem Harmonie 1872 již slušně zaplněné náměstí přivítal starosta města Michael Kašpar společně se svými oběma zástupci, Ivetou Mikšíkovou a Michalem Najbrtem.

Bohatým programem festival pokračuje v sobotu a v neděli vyvrcholí závěrečným Monstrkoncertem.