V Kolíně se organizačně této akce ujalo nejnovější místní knihkupectví Modrá sova v Kutnohorské ulici, kde také bylo jedno ze čtecích míst. Předčítající se textu chopili vždy po půlhodinách, začínalo se v osmnáct a končilo v jedenadvacet hodin.

„Vytipovali jsme osobnosti, které jsme tu chtěli mít, ne všechny měly pochopitelně čas, nebo mohly,“ vysvětlila hlavní organizátorka Běla Šádek Šimonová z Modré sovy. Tam zaplněnému sálku četl bývalý kolínský starosta a v současnosti ministr vnitra Vít Rakušan.

„Jsem rád, že je to zrovna spisovatel Jaroslav Rudiš, jednak jsem vystudoval germanistiku a pak se jeho depresivní text hodí k mému současnému rozpoložení. A jsem tady rád, protože Kolín mě pořád baví,“ řekl předtím, než se začetl do ukázky z románu Winterbergova Poslední cesta ovšem z listů papírů.

„Předtím jsem četl z knihy a poněkud jsem přetáhl, tak teď to mám ohraničené,“ pobavil přítomné. Kolínští posluchači se přemísťovali mezi třemi místy. V potemnělé a samozřejmě chladné synagoze četl z románu Juliana Barnese Muž v červeném kabátě absolvent kolínské střední školy a moderátor Českého rozhlasu Jiří Chum.

V přednáškové síni Regionálního muzea Kolín ve Veigertovském domě pak z rodinné ságy Kodaňská Píseň písní dánské písničkářsky, skladatelky a spisovatelky Annette Bjergfeldtové četla herečka Hana Baroňová, kromě jiného známá i z nekonečného televizního seriálu Ulice.

Před každým místem na návštěvníky čekala i možnost občerstvení. „Moc se mi ten nápad líbí, mám radost z toho, jak lidé chodí mezi místy četby, občas něco zakousnou a pak se zaposlouchají. Možná by to chtělo vymyslet něco na podobný způsob častěji,“ pochvalovala si kolínská organizátorka.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.