„S ředitelem kina Petrem Hejcmanem se známe už z předchozích kolínských besed a sál tohoto kina jsme využili, když jsme Hastrmana natáčeli v nedaleké Kouřimi a potřebovali jsme si na velkém plátně promítnout a zkonzultovat jeden technický problém snímku. On nám vyhověl, tak jsme mu slíbili předčasnou projekci,“ odpověděl Čestmír Kopecký na otázku, jak k této události došlo. Ve zfilmované první části knihy Miloše Urbana hrají hastrmana Karel Dobrý, jeho lásku Simona Zmrzlá z Divadla Husa na provázku.

„Na začátku jsem měl vybrané různé typy, ale Karla mi doporučil Dan Ditrich, který ve filmu také hraje. A když jsem pak s Karlem Dobrým pracoval v Národním divadle, tak bylo rozhodnuto. Zjistil jsem, že on je hastrman,“ odpověděl režisér po projekci, kterou slušně zaplněné kino odměnilo dlouhým potleskem, na otázku, jak zvolil hlavního představitele.

Jeho ženský protějšek vybrali tvůrci na castingu. „Měla v sobě zemitost a razanci,“ dodal Havelka. Další otázky, za jejichž položení dostávali diváci dárky od sponzorů, směřovaly k lokaci natáčení, kde nechyběl ani zmíněný kouřimský skanzen, k natáčení pod vodou, nejnáročnějším scénám, výběru hudby či případnému natočení druhé části knihy, která se odehrává v současnosti a je drsnější. „Na režírování mě baví, že nemusím jezdit autobusem s kapelou a když film odevzdám, tak můžu zase jezdit s kapelou. Mám rád tu proměnu,“ smál se Ondřej Havelka. „Chtěl bych vám moc poděkovat, je to úžasný film s nádhernou kamerou a přírodou. Já cestuji po republice a mám rád české filmy, tady se vše spojilo,“ děkoval při odchodu Tomáš Dostál, jeden z nadšených mladých odcházejících diváků.