Předčítat se bude celkem z šesti románů na šesti místech po celém městě. „Výběrem zajímavého textu usilujeme o vytvoření jedinečného kulturního zážitku pro širokou veřejnost. Touto akcí přidáváme Pečky mezi účastníky na mapu kulturních měst, jako jsou například Praha, České Budějovice, Ústí nad Labem. Toto je výčet krajských měst, která se do akce v Česku zapojila. Z evropských metropolí se připojujeme mezi taková města, jako je Amsterdam, Lisabon, Moskva a Budapešť,“ uvedl koordinátor Noci lirteratury Michal Müller.

Výběr děl není jen tak náhodný, každá předčítaná kniha má své opodstatnění, jak potvrdil i Michal Müller. „V loňském roce jsme si připomněli výročí 50 let od Pražského jara 1968. Z tohoto důvodu zařazujeme román britského autora Simon Mawer Pražské Jaro. V letošním roce se slaví výročí Východní partnerství EU. Jedná se o těsnější spolupráci Unie se šesti státy východní Evropy a Kavkazu. A proto se letos účastní Noci literatury také Ukrajina. Oksana Zabuško Muzeum opuštěných tajemství,“ uvedl Michal Müller.

„Jelikož je důležité prohloubit poznání okolních států, orientujeme na literární tvorbu našich sousedů. Je důležité prohloubit poznání například prostřednictvím literatury. Německá ukázka 'Martin Becker - Šichta v šachtě' bude připravena výhradně pro Noc literatury 2019. Pro zlepšení pohledu na romskou komunitu je zařazený román Ilona Ferková Ještě jedno, Lído. V závěru akce bude předčítaný román Zkrotit vlka od irského autora Benjamin Black. Mysteriózní děj se odehrává na dvoře císaře Rudolfa II. v období renesance,“ doplnil Müller.

Program Noci literatury v Pečkách

18.00 hodin: římskokatolický kostel sv. Václava – Martin Becker, Šichta v Šachtě – předčítá Michal Müller.

18.30 hodin: park pod věžovým vodojemem – Ilona Ferková, Ještě jedno, Lído – předčítá Lukáš Hanzelin

19.00 hodin: sál Základní umělecké školy Pečky – Simon Mawer, Pražské jaro – předčítá Tereza Chvátalová

19.30 hodin: terasa nad westernem – Bronislaw Wildstein, Nedokonaný čas – předčítá Jindřiška Klokočníková

20.00 hodin: jubilejní chrám mistra Jana Husa – Oksana Zabuško, Muzeum opuštěných tajemství – předčítá Maruška Santos Samková

20.30 hodin: Městská knihovna Svatopluka Čecha – Benjamin Black, Zkrotit Vlka – předčítá Vladimíra Krulišová.