Než ale na prostornou louku lehce po patnácté hodině napochodovali zástupci obou vojsk, prošli se dopoledne všichni Kolínem s cílem na Karlově náměstí, kde se odehrálo několik soubojů, aby poté všechny přítomné pozval nejen král právě na odpolední dění za městem. Tam na ně čekalo tradiční tržiště s mnoha stylovými stánky včetně těmi s občerstvením a pak samotné představení, které bylo letos rekordně dlouhé, trvalo hodinu a půl.

„Vliv na to mělo samozřejmě počasí, které bylo vymodlené a pro naše účely ideální. Samozřejmě existuje scénář, ale jak dlouho trvají samotné střety, si určují bojovníci sami, pokud je úmorné vedro, tak je pochopitelně zkrátí,“ vysvětlil šéf skupiny Miroslav Horáček.

Účastníků letos dorazilo okolo tří set, nebyli to ale jen šermíři v brnění, Horáček coby autor scénáře přichystal i dění u dvora včetně taneční vložky, k čemuž na louce vyrostly i odpovídající kulisy včetně hradu. Střílelo se z děl i pušek, bojovalo muž proti muži, vzduchem létaly šípy.

„Lučištníků bylo letos více než padesát,“ dodal Horáček. Jeho skupina je nejstarším subjektem v republice, který podobné akce pořádá, a protože není zase příliš početná, s letošní organizací pomáhala dvacítka kamarádů. Přes všechna pozitiva je ale konání dalšího ročníku ohroženo.

„Tento pozemek už má jiného majitele a mělo by se tu stavět, snažíme se s ním spojit a domluvit, abychom zde ještě minimálně jednu bitvu uspořádali,“ oznámil Miroslav Horáček přes mikrofon přítomným divákům, kterých bylo podle odhadů okolo dvou tisícovek. „Malé děti neplatily a rozdali jsme na tři stovky vstupenek do kolínských škol,“ uzavřel hlavní organizátor.