Král v podání samotného pořadatele Michala Müllera pronesl řeč k lidem, připomněl hodnoty a symboly i význam hlavních dominant pečeckého centra – kostelu sv. Václava.

„Požehnal vínu i burčáku a tím svátek vína mohl začít. Posluchačům a odvážnějším tanečníkům hrála kapela J.B. Band. Dětem bylo umožněno projet se na královských koních, což pro většinu byla životní premiéra. Někteří návštěvníci vinobraní si přinesli deky a uspořádali si piknikové sezení na trávě. Pro Pečky nejblíže položená vinařská oblast v Čechách se nachází v Kutné Hoře. Tentokrát přijelo s burčákem a vínem Vinařství Žáček, které se věnuje pěstování vinné révy od roku 2005,“ vylíčil Michal Müller.

Lahodná vína nabízelo i vinařství Konečný z hanáckého Slovácka na Moravě a burčák vinotéka RoKo. „Významné poděkování patří finančním partnerům události, která se pro veřejnost koná se vstupem zdarma. To je možné zajistit pouze s dotací Městského úřadu, a také darů některých místních podnikatelských subjektů,“ poděkoval pořadatel.

Uspořádat vinobraní z vlastní dobré vůle za cílem zlepšení kulturního života v Pečkách není snadným úkolem. „Krizových bodů je několik. Zajištění koní na příjezd krále. Sehnat královnu, ženu která je ochotná vystupovat ve středověkém kostýmu a představovat královnu. Ženy řeší obavu, že budou muset hovořit na veřejnosti. A potom je to zajištění financování události,“ uvedl Michal Müller.

Královnu nakonec sehnal v blízkých Velkých Chvalovicích. Hlavní roli letos ztvárnila Eliška Němcová, pro níž byla jízda na koni premiérou. „Koně k zapůjčení s doprovodem se mi podařilo sehnat v Jezdecké stáji Kostelka (z Kostelní Lhoty). Akci pořádám sám. Ráno začnu v montérkách, pak se převléknu do kostýmu krále a pořádám událost. Po skončení se opět převléknu do montérek a zařizuju úklid prostoru po pořádání, tak abych ho předal zpět v pořádku. Děkuju Římskokatolické farnosti Pečky a Pečeckým technickým službám za spolupráci,“ popsal organizování vinobraní pořadatel.

Michal Müller chtěl vždy lidem dělat radost a bavit je, proto přišel s nápadem vlastního Pečeckého Svatováclavského vinobraní. „Jsem rád za každou kulturní společenskou událost v našem městě. Je potřeba zlepšovat pozitivní mediální obraz Peček v očích široké veřejnosti. Pokračování v tradici Svatováclavského vinobraní je možné pouze při zachování přízně municipality a sponzorů,“ dodal na závěr Michal Müller.