U jeho zrodu stála kolínská rodačka žijící později v Americe Iška Lichter. „Byla to vzácná žena, která v květnu letošního roku odešla v devadesáti třech letech tam, odkud není návratu. Ani vysoký věk jí nebránil v tom, aby Kolín opakovaně nenavštěvovala. Její americká rodina převzala odkaz paní Išky a přispěla i na letošní koncert,“ vypíchla moderátorka koncertu Jana Blažková, která toto žezlo převzala po nemocné tradiční průvodkyní těchto koncertů Haně Zrůstové.
Přítomné pozdravil, všem organizátorům poděkoval a městskou pomoc, především finanční na židovské památky, zmínil starosta města Michael Kašpar.
Pak už přišla ke slovu hudba. Vít Podrazil tentokrát pozval opravdu zářnou hvězdnou – sopranistku Olgu Jelínkovou, momentálně sólistku opery v Lipsku mající za sebou působení na mnoha světových i tuzemských scénách. Té patřila především první polovina koncertu, kde nejdříve zazpívala čtyři Písně Felixe Mendelssona – Bartholdyho v úpravě pro zpěv a orchestr právě dirigentem Podrazilem a pak Čtyři písně op. Arnolda Schönberga. Všechny skladby zpívala Jelínková německy, posluchači však při vstupu obdrželi v programech coby přílohu jejich vytištěný překlad.
Hegemonii pěvkyně narušily dvě skladby pro orchestr, obě z pera skladatele Petra Iljiče Čajkovského, v první polovině to byla 2. věta ze Smyčcového kvartetu č.1 D dur op.11 a na úplný závěr pak čtyřvětá Serenáda pro smyčcový orchestr.
Úplnou tečku povedeného koncertu, který byl součástí letošní devětačtyřicáté sezóny Kruhu přátel hudby, takže většina jeho návštěvníků měla vstup v rámci jejich permanentek, udělal přídavek, který opět zazpívala Olga Jelínková. „Napsal jej Claude Debussy, jmenuje se Pierrot, zpívá se francouzsky, ale v jeho závěru zazní tři slovy, která tady v Kolíně dobře znáte: Jean Gaspard Deburau,“ pobavil publikum dirigent Vít Podrazil.