Matěj Ptaszek totiž část svého života spojil s Latinskou Amerikou, od roku 2012 se toulal v Peru a Ekvádoru, o dva roky později procestoval celou střední Ameriku, konkrétně Mexiko, Guatemalu, Salvador, Nikaraguu, Kostariku či Panamu, ale především od ledna 2015 do března 2018 žil se svou polskou ženou výtvarnicí bez přestávky v jižní Americe. Jedenadvacet měsíců v Kolumbii a rok a půl v Ekvádoru.

O zážitcích v těchto zemích napsal dvě knihy, Reportáže z rozervaného ráje a Posekej si ten trávník, nejsou vidět hadi. A především o těch prožitých v Kolumbii vyprávěl v salonku společenského domu. Coby vystudovaný fotograf promítal perfektní černobílé fotografie, které dokládal z hlavy líčenými poznatky.

Nešlo o tradiční cestopis, Ptaszek žil na různých místech, poznal tvář země z pohledu návštěvníka baru nebo obyvatele samoty, mnohokrát coby muzikant hrál v nočních klubech. Líčil drsný život, kdy první i poslední slovo měla často mačeta nebo pistole, místní zvyky a obyčeje, detaily jako latentní incest, kdy se často nějaký muž „zapomněl“ a následně se zjistilo, že zamilovaný mladý pár z různých vesnic jsou bratr se sestrou.

Pochopitelně došlo i na partyzány, drogové gangy či nájemné vrahy, ale i na pohostinnost a zvláštní chování místních obyvatel. „Když vám chybí pár centů na jízdenku, mávnou nad tím rukou, pokud vystoupíte z autobusu dříve, než je původně nahlášený a zaplacený cíl vaší cesty, řidič vám třeba třetinu ceny vrátí,“ řekl mimo jiné.

Po fotografiích následovala videa, třeba veselé obrázky toho, jak opilý návštěvník baru nasedá na koně, aby odjel domů, autor natočil těžkou robotu při výrově cukru z třtiny nebo načerno prováděné rýžování zlata či několik záběrů náboženských obřadů včetně slibu uchování panenství patnáctileté slečny při obdržení ženských střevíčků.

Po hodině a půl vyprávění došlo ještě na otázky z publika a dalších desítek minut vyprávění. „Už jsme tam nemohli vydržet. Bydleli jsme na samotě, spal jsem s mačetou a násadou od lopaty, dveře jsme na noc zastavovali skříní. A když jsem se dozvěděl, že místní obchodník o nás roznáší, že jsme asi bohatí, když platím v obchodě jejich nejvyšší bankovkou, což je naše asi pětistovka a zaslechli jsme, že se nás nějaká parta chystá zabít a oloupit, sbalili jsme se a do dvou dnů byli pryč. Ale žila tam spousta výborných lidí s nimiž jsem pořád v kontaktu,“ odpověděl hudebník na dotaz, proč z Kolumbie odjel.

Na jinou otázku pak sdělil, že se chystají s manželkou na Sicílii.