Z průmky přes podnikatelku až na letiště

„Mluvit o kapele podobného typu jsme začali s kamarádem a kytaristou Tomášem Seifertem na kutnohorské průmyslovce už někdy před pěti lety,“ vzpomíná bubeník Josef Starý a pokračuje: „Postupně se k nám přidávali další muzikanti, třeba s klávesistou Jirkou Jirkem jsem hrál někdy od pěti let.“ První sestava získala azyl i první aparaturu v kolínské střední soukromé podnikatelské škole. Pak se přidal kytarista Martin Šedina a další rok zkoušeli na kolínském letišti. V kapele se v té době střídali další muzikanti, kromě jiných i pozdější lídr kapely Mauritius a festivalový organizátor Marek Jelínek, který zde hrál na saxofon a zpíval či soutěžící z jednoho kola Česko hledá SuperStar a dnes vokalista tanečního orchestru Peklo Josef Živčák. „Na postu zpěváka se vystřídalo hodně adeptů, hlavně holek, pak jsme se šli podívat na soutěž Zpěvák Kolínska, kterou vyhrála Zuzka Kočíková a hned jsme věděli, že je to ona. Kytarista Tomáš skončil, ale zase jsem na plavečáku potkal Petra Nečesaného, který hrál léta v mládežnické dechovce na tubu, ale pokoušel i kytaru. U nás začal i zpívat,“ líčí dál Starý personální peripetie.

Zásadní zlom nastal s Lubošem Na Pašince

Zhruba od září 2005 se sestava stabilizovala, na konci října pak kapela vystoupila v rámci veřejné generální zkoušky v sále hospody Na Pašince v Pašince. „To byl zásadní zlom v naší historii. Lidi v sále byli nadšeni, ale pro nás to dopadlo katastrofálně, protože jsme se na pódiu vůbec neslyšeli. V tu chvíli jsme byli zralí na rozchod. A tehdy přišel Luboš Věříš a zeptal se, kolik stojí pořádná aparatura,“ popisuje Josef Starý další zásadní okamžik. Luboš se pasoval na dvorního zvukaře kapely a do dnešního dne investoval do aparatury na půl miliónu korun. Samozřejmě, že k velké spokojenosti muzikantů, kteří jsou přesvědčeni, že kvalitní zvuk představuje až sedmdesát procent úspěchu souboru. „První veřejné vystoupení s novou aparaturou a v stabilizované sestavě jsme měli v Sendražicích U Čertice. Byla to velká firemní akce asi pro tři stovky lidí a všichni byli spokojeni. Hráli jsme i o posvícení na Ohradě, či na svatbě našeho klávesisty,“ vypočítává první štace kytarista Petr Nečesaný.

Sto padesát písniček pestrého repertoáru

Vejvoda, Zeman, Tučný, Katapult, Olympic, Langerová, Brichta, Tři sestry… Co se líbí nám a především publiku. Zhruba sto padesát písniček, které všichni dokážeme zahrát z listu,“ odpovídá Nečesaný na otázku směřující k repertoáru orchestru. Muzikanti se řídí pravidlem, že pokud se některému z nich nějaká písnička nelíbí, ale publikum ji vyžaduje, nezbývá jedinci, než to těch několik minut vydržet. „Na jaře loňského roku jsme ve studiu Kamila Kvasničky natočili promo CD se čtrnácti písničkami, od každého žánru po dvou, které nabízíme pořadatelům,“ shrnuje Petr Nečesaný, který zároveň spravuje internetovou stránku www.kapela-explorer.com. Cíl se kapele splnil letos v březnu, kdy vystoupila na svém prvním maturitním plese. „Maturujícím zdravotnicím jsme museli slíbit, že se naučíme písničku Kačeři z Kačerova,“ smějí se oba muzikanti. Na první srpnový týden si Explorer naplánoval soustředění, na němž by chtěl nacvičit dalších padesát písniček.

EXPLORER

Josef Starý – bicí, Zdeněk Němec – baskytara, pozoun, Jiří Jirek – klávesy, Martin Šedina – sólová kytara, Zuzana Kočíková – zpěv, Marie Senewiratne – Němcová – saxofon, klarinet, Martin Dostál – trumpeta, Petr Nečesaný – kytara, zpěv, Milan Sixta – tuba, Lubomír Věříš - zvuk