Nová deska, dva roky práce


Po čtyřech písničkách, které Medvědovi 009 umístila na své album Svatá pravda spřízněná kapela Divokej Bill a dvou CD nazvaných Věř medvědovi a Chci se jen dohodnout, vydává v těchto dnech kapela novou desku pojmenovanou Hudba vás mladých.

„Natáčeli jsme ji téměř dva roky a to ve studiu Příkrý les v Břežanech II a částečně U Špinavců Vaška Bláhy. Je to relativně dlouhý čas, ale nechtěli jsme to uspěchat. Po dokončení hrubého mixu jsme ještě vymýšleli různé fórky,“ rekapituluje kytarista, zpěvák, téměř výhradní autor repertoáru a vůdčí duch kapely Pavel Měšťánek. Deska obsahuje dvanáct písniček. „Většinou jsou to nové skladby, které jsme doplnili staršími kusy, jež jsme ještě nikdy nikam nenahráli,“ dodává Měšťánek.

Pravidelní fanoušci znají hodně písniček již z koncertního provedení, což bývá pro desku vždy dobré, z těch zcela nových na koncertech okamžitě boduje Sekačka.

Vašek Bláha, plnohodnotný člen


U zrodu Medvěda 009 stál i Vašek Bláha, který až později proslavil formaci Divokej Bill. Mimochodem, dodnes je Medvěd 009 jednou z mála kapel, která hrála na všech ročnících festivalu Rock for People.

„Kluci z Billa nám hodně pomohli s natočením vokálů na desku, na konečné verzi se právě Vašek hodně podílel, řídil točení zpěvů a sborů. Je plnohodnotným členem Medvěda, hodně dělal na přípravě desky a na chodu kapely se podílí nejen hráčsky. Absolvuje s námi všechny koncerty, které se nekříží s koncerty Divokýho Billa, s nímž jsme úzce propojeni. Křtili nám desku, jeli jsme s nimi loňské vánoční turné. Ale jdeme vlastní cestou, nejsme žádná jejich odnož,“ shrnuje Pavel Měšťánek téma dvou kapel.

Pravdou je, že Medvěd 009 hraje jinou muziku než Billové a občas se objevují názory, že i lepší. S tím je úzce svázaná i prezentace. Medvědi často hrají na festivalech, ale v časech, které patří spíše začínajícím partám než již zavedeným formacím typu Medvěda.

„Konečně máme pořádného vydavatele, EMI Music, od kterého si slibujeme, že nás posune zase dál. Coby manažer se nás ujal Artur Kaiser, jenž se pohybuje v oblasti hudebního marketingu, účastní se přípravy vyhlášení výročních cen Anděl a je členem Akademie populární hudby,“ je v tomto ohledu Měšťánek optimistický.

Hudba vás mladých - dvanáct rockových melodií


Medvěd 009 se hlásí k odkazu Jasné Páky či Hudby Prahy s nimiž je spojují tři kytary a saxofon, naopak odlišují převažující mužské vokály. Většinu písniček na desku složil Pavel Měšťánek, pouze pod vtipným Indiánem je podepsán saxofonista Ruda Rigo, který napsal texty ještě k Hvězdě a Míči.
Poznávacím znamením kapely je kytarový riff, nezapomenutelný je dodnes ten ze skladby Olgoj, výrazná melodie a více či méně ulítlé texty. Více jak polovina skladeb na nové desce začíná právě kytarovým riffem, ať už je to Baba nebo Žena, Merinová či Medvěd. Ke kytarám se pak přidá saxofon, který si v nejedné skladbě střihne také sólo. Tři kytary doplněné piánem dokáží už řádně zahustit sound, přičemž se ale z desky neline žádná zvuková koule či nářez, ale prioritou pořád zůstává melodie. „Aranžmá jsou dílem celé kapely, velký podíl má Jakub Homola, který nám desku nejen nahrával, ale provedl i mix a mastering,“ chválí Měšťánek vyhledávaného cerhenického studiového mistra a muzikanta. Většina písniček má chytlavé melodie, na desce jsou i časem prověřené skladby jako Zátopek, Amerika nebo Pohlednice, které kapela hraje již dlouho. Jedinou vadou desky jsou rádoby vtipné hlášky mezi některými písničkami a možná zavádějící název. Ale to jsou opravdu jen maličkosti.

Medvěd 009

Pavel Měšťánek - kytara, zpěv

Vašek Bláha – kytara, zpěv

Ruda Rigo – saxofon, zpěv

Honza Štrup – kytara, zpěv

Václav Mitas Mitáček – basová kytara

Honza Kiska Veselý – bicí

Michal Slanec – piano