„Byl jsem v Kostelci na všech ročnících,“ říká Josef Malý z Prahy. „Docela přesně si vzpomínám, že na prvním se sešlo asi deset keramiků, ale zájem návštěvníků byl obrovský. Pamatuji si jasně, že pomalu celý den propršel, ale lidem to nijak nevadilo, již tehdy vlastně vznikla ta fantastická atmosféra, která mě stále nutí vracet se do Kostelce.“

Součástí letošního keramického dne bude řada doprovodných programů. Z těch, které přímo souvisí s hrnčířstvím, stojí za zmínku dílna pod širým nebem, ukázky různých způsobů dekorování, soutěž točířů, soutěž pro diváky, kteří vyberou nejhezčí vázu, tombola s keramikou nebo dětský koutek, kde se malí návštěvníci naučí modelovat z hlíny. Kulturní část dne zajistí svým vystoupením děti ze základní umělecké školy, cimbálová muzika Hradišťan a hlavně Robert Křesťan s Druhou trávou a hostem z USA Andy Owensem. Hrnčířské muzeum nabídne novou expozici věnovanou místním dílnám a výstavu grafiky Jiřího Brázdy a porcelánu Dalibora Worma.

Pořadatelé letos očekávají největší množství keramiků za celou dobu trvání Keramického dne, ale snaží se, aby akce nebyla výběrová a mohl se zúčastnit každý, kdo projeví o Kostelec zájem.