U zrodu stáli Al – Kajda a Menzes


„Vlastně jsme vznikli na troskách třech kapel a to 4Fan, Menzes a Al – Kajdy, přičemž především Menzes byla taková sranda předem odsouzená k zániku,“ shrnuje frontman kapely Jaroslav Černý.

Právě z těchto formací se dali dohromady kytarista Petr Chmelík, bubeník Lukáš Kohoutek a zpěvák Jaroslav Černý. „Docela nám to šlo dohromady, chyběl nám jenom basák, kterého jsme našli právě v rozpadající se kapele Al - Kajda a někdy v únoru roku 2006 začali společně hrát,“ vypočítává Černý.

Svůj styl nazvali underpub – hip core. „Původní zkušebnu jsme dokonce měli pod hospodou,“ připomíná oprávnění slůvka pub.

Úspěch v éteru i před posluchači

Písničky BU – FU vznikají klasickou cestou: „Kluci přinesou nějaké riffy nebo náznak melodie, na kterých pak společně pracujeme. Já pak vyberu text, který k tomu sedne,“ říká Jarda, který je výhradním textařem kapely.

„Píši i básničky a přiznávám, že jsou hodně vulgární, ale nestydím se za to, reaguju v nich na to, co se děje ve světě,“ je Jarda upřímný.

Ne nadarmo je v nejbližší době čeká vystoupení s podobně vulgární partičkou Elektrick Mann. Kromě textů má Jaroslav, který se v kapele podepisuje J.A.R.E.K, na starosti i zpěv. „Netvrdím o sobě, že zpívám, tím bych spoustu opravdových vokalistů urazil, jde spíše o řev a recitaci,“ dodává.

Přesto má kapela za sebou několik úspěchů. Na rádiu Wave uspěla v pořadu Startér určeném začínajícím skupinám, když se dostala jak do finále rádiové verze, kde posluchači hlasovali na základě poslechu z éteru, tak koncertní do pražské Akropole. Tam BU – FU postoupili do finále mezi nejlepší tři kapely.

Kdo hulí, ten umí?

„Název vznikl z filmu How High, nebo li Kdo hulí, ten umí, kdo jej viděl, tak je mu to jasné. Ale je to i značka oblečení, kterou vlastní jeden černoch a ta slova mají i mnoho dalších překladů,“ vysvětluje Jaroslav pojmenování čtveřice.

Co se týká plánů kapely, jsou tradiční: „Hrát, hrát a zase hrát. Chtěli bychom se dostat i za rok na kolínský festival Natruc, ale ještě v lepším čase, letos jsem jej zahajovali. Přes soutěž Udělej si svůj festival, pokud zase bude, bychom se chtěli probojovat na prestižní Rock for People,“ vyjmenovává Jaroslav Černý.

V současnosti má BU-FU na repertoáru zhruba dvacítku skladeb, přičemž pouze dvě jsou předělávky s vlastním textem, zbytek pochází z autorské dílny kapely. Místní fanoušci mohou kapelu slyšet 28. září ve Lžovicích u Týnce nad Labem v hospodě Na Cabicárně společně s dalšími spřízněnými kapelami.