Letošní ročník Královského stříbření bude jubilejní, do Kutné Hory se tisíce diváků sjedou ze všech koutů České republiky už potřicáté. Pořadatelé již nyní spustili předprodej vstupenek, zakoupit si je můžete na portálu Ticketstream.

Fotogalerie: Královské stříbření Kutné Hory

"Na detailním scénáři a programu letošního ročníku aktuálně pracujeme," uvádějí pořadatelé na webu, nicméně již nyní je jasné, že milovníci Stříbření nebudou ochuzeni o nic z toho, na co jsou už více jak čtvrt století zvyklí. Těšit se tedy můžete na krále Václava IV. s královnou Žofií a jejich královský dvůr, průvody městem, rytířské souboje, velký turnaj na koních, trubače, bubeníky a praporečníky. Nebude chybět ani středověká hudba a tanec, večerní magická dvorská slavnost nebo nedělní Stříbrná mše v chrámu sv. Barbory. A bude toho samozřejmě ještě mnohem víc!

O Královském stříbření Kutné Hory close Sedmadvacáté Královské stříbření Kutné Hory. info Zdroj: Deník / Zdeněk Kellner zoom_in
- Pomyslný první ročník této již tradiční historické akce se uskutečnil v roce 1992 jako součást oslav příchodu cisterciáckého řádu do Kutné Hory.
- V roce 1994 pak akce dostala svůj nezaměnitelný název Královské stříbření Kutné Hory a získala také charakteristickou dramaturgii v podobě konkrétní, i když fabulačně přizpůsobené události inspirované návštěvou krále Václava IV. v královském horním městě.
- Od té doby se scénář akce navrací vždy o 600 – později o 620 let zpátky v minulosti, pracuje s událostmi v daném roce a atraktivní formou prezentuje a oživuje staré hornické tradice a historii města.
- Akci po celou dobu organizuje úzký okruh nadšenců a kutnohorských patriotů sdružených v zapsaném spolku Stříbrná Kutná Hora, z.s.
- Za dobu své existence získala akce mnohé příznivce z řad místních, obyvatel České republiky i návštěvníků ze zahraničí. Během konání uplynulých 28 ročníků na akci "vyrostly" dvě generace nejen účinkujících – tanečnic, šermířů či hudebníků, ale především diváků.
- Aktivita zapsaného spolku je nekomerční a veškeré příjmy hradí náklady na přípravu a zajištění akce.