Instalace v chalupě z Budče přibližuje atmosféru přástek s tradičním pohoštěním, různé způsoby věštění a tajemné obchůzky maškar - Barborek, Ambrože a Lucek. Ve světnici domku z Krchleb se seznámíte s tradicí mikulášské nadílky. V rychtě z Bradlecké Lhoty se přenesete do doby vlastních vánočních svátků. Prohlédnete si svátečně vyzdobenou světnici s prostřeným štědrovečerním stolem, stromkem, betlémem a svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď. Ve světnici statku z Týřovic si připomenete tradici vánočního koledování, zejména obchůzek sv. Tří králů. Instalace v domě z Jílového - Kamenné vás seznámí s dnes téměř zapomenutými adventními a vánočními obyčeji původního německého obyvatelstva v Podkrušnohoří.

Muzeum lidových staveb je otevřeno od úterý do čtvrtka (23. 12.) od 9.00 do 17.00 hodin, na Štědrý den a Boží hod je zavřeno. Otevře se zase na Štěpána (10.00 – 17.00 hodin), od 28. do 30. prosince bude otevřeno opět o hodinu dříve (od 9.00 do 17.00 hodin).

Pro vstup do muzea není vyžadováno prokázat bezinfekčnost, to se týká jen komentovaných prohlídek a akcí s účastí nad 20 osob. Je jen třeba mít po celou dobu zakryté dýchací cesty respirátorem třídy FFP2 nebo nanorouškou a dodržovat dostatečné rozestupy.