Bylo nás pět je humoristický román Karla Poláčka, ve kterém autor vzpomíná na své dětství v Rychnově nad Kněžnou. Seriál, jehož děj se na rozdíl od knihy odehrává v době první republiky, se natáčel na více místech po České republice, malebnému prvorepublikovému městečku však propůjčila tvář hlavně Kouřim na Kolínsku.

Místa v Kouřimi, která si zahrála v seriálu Bylo nás pět | Video: Deník/Irena Blahníková

Na zdejším Mírovém náměstí mohou návštěvníci dodnes najít domy, které si v seriálu zahrály. V budově, kde je v seriálu koloniál pana Bajzy, tatínka hlavní postavy, je dnes advokátní kancelář. Jen o pár desítek metrů dál byla seriálová cukrárna, v té je dnes pekařství. V prostorách seriálového Hotelu Pošta je restaurace.

Seriál se natáčel v roce 1994, premiéru si odbyl v lednu 1995. Vypravěčem a zároveň hlavním hrdinou je školák Petr Bajza, které se svými čtyřmi kamarády Čeňkem Jirsákem, Antonínem Bejvalem, Édou Kemlinkem a Pepkem Zilvarem z chudobince prožívá různá dobrodružství.

| Video: Youtube

Režisérem Bylo nás pět je Karel Smyczek, který seriál obsadil velmi hvězdně. Vedle dětských herců v čele Adamem Novákem si zahráli například Dagmar Havlová, Oldřich Navrátil, Vladimír Javorský, Petr Nárožný, Ondřej Vetchý či Gabriela Wilhelmová.