Na tomto posledním vystoupení zpívali muži tři a jedna zpěvačky s mužským hlasem už léta vypomáhá. Než ale došlo ke zpěvu, shrnula historii sboru jeho současná jednatelka Alena Kudrnová.

„Pěvecký spolek byl založen kolínskými vlastenci už v roce 1858, v roce 1865 čistě mužský pěvecký sbor přijal jméno Dobroslav, v roce 1876 vznikla jeho ženská obdoba pojmenovaná Dobromila,“ zavzpomínala.

Smíšený sbor nazvaný Učitelský pěvecký sbor Kolínska vznikl v roce 1960. „Tento rok je historickým začátkem činnosti současného Kolínského pěveckého sboru, neboť v roce 1995 se sbor přejmenovává na Kolínský pěvecký sbor,“ uvedla Kudrnová.

Od roku 2001 sbor vede současná sbormistryně Hana Trešlová, věkový průměr jeho členů je sedmdesát tři roky, sama sbormistryně je členem sboru čtyřicet pět let, trumfla ji však Jana Votrubová, která zpívá třiapadesát let.

„Vzhledem k tomu, že se dlouhodobě nedaří získat nové členy, kteří by posílili řady stárnoucích zpěváků a byli zárukou pokračování tradic sboru, Kolínský pěvecký sbor ukončuje ke dni 31. prosince 2017 svoji pěveckou činnost,“ oznámila nakonec Alena Kudrnová se slzami v očích.

O hudební předěl se poté zahráním Dvořákovy Humoresky postaralo smyčcové kvarteto Collegium Musicum, s nímž sbor často vystupoval. „Vy jste veřejně zpívali dávno před tím, než jsem se stal starostou, ale i dávno před tím, než jsem se narodil, za tuto výdrž vám děkuji a za to, s jakou radostí a chutí se zpěvu věnujete, navíc s takovou mírou profesionality, která je u současných muzikantů málo k vidění,“ poděkoval poté starosta města Vít Rakušan.

Pak už se režie večera ujala sbormistryně Hana Trešlová, která mezi dirigováním písniček vzpomínala, děkovala a rozdávala i přijímala dárky. V závěru podvečera předal starosta města, jeho zástupce Michael Kašpar a vedoucí Odboru sportu, kultury a školství Městského úřadu Petr Kesner pamětní listy, květiny a další dárky.

Pak už následoval jen zápis do pamětní knihy, malé občerstvení a sbor, který den před tím ještě účinkoval v chrámu svatého Bartoloměje při tradiční České mši vánoční Jakuba Jana Ryby, naposledy rozešel.