Další ročníky Majálesu budou mít nové organizátory: vás a váš tým. Adam Heres oznámil něco ve smyslu generační výměny. Proč přišla taková změna?
Ta změna je vlastně jeden z hlavních důvodů, proč majáles vůbec děláme. Kolínský majáles totiž není pouze studentský kulturní festival, ale také platforma, díky které mladí lidé mohou získat zkušenosti s prací v týmu, organizací, sestavováním rozpočtu, komunikací s úřady a nebo třeba vytvářením grafiky. Rád říkám, že Kolínský majáles je celoroční workshop, jehož výsledkem je několikadenní festival pro celé město.
A aby všechny ty důležité zkušenosti mohlo získat co nejvíce lidí, je nutné, aby se organizační tým neustále obměňoval a zkušenější předávali zkušenosti méně zkušeným. To se stalo i teď, kdy mi Adam Heres předal vedení festivalu.
Nicméně z majálesu neodchází a dále bude fungovat jako součást týmu mimo jiné i jako supervize. Za pár let předám vedení festivalu někomu zase já. Tohle se děje na všech pozicích v týmu, od ředitele přes grafika a dramaturga po tiskového mluvčího.
Skvělou výhodou tohoto předávání je také fakt, že majáles bude neustále organizován lidmi z generace studentů, pro které je festival určený. Organizační tým bude tím pádem neustále v kontaktu s mladými lidmi.
V čem chcete kolínský majáles dělat jinak? Jaké konkrétní změny mohou fanoušci očekávat?
Z majálesu bychom rádi zavedli opravdu dlouholetou tradici. Také si myslím, že ačkoliv právě proběhl třetí ročník, stále jsme ve fázi začátků, hledání se a zkoumání toho, jak to vlastně chceme dělat.
Letošní ročník považuji za povedený, a tak se nechystám nijak radikálně měnit směr, který jsme zavedli v minulých letech. Nicméně, rád bych majáles přiblížil více městu a “narušil” jím každodenní stereotyp zejména centra.
Také bych rád některé programové body realizoval na běžně nepřístupných zajímavých místech. Dále se vrátil k volbě krále, která letos z organizačních důvodů neproběhla, a nebo se pokusil o tradiční majálesový průvod studentů středních škol celým městem.
To je ale běh na dlouhou trať, jelikož musíme navázat lepší vztahy se středními školami, což se zatím, krom gymnázia, moc nedařilo. Samozřejmě chci prohlubovat spolupráci s městskými institucemi a rozšiřovat jak organizační, tak dobrovolnický tým. V budoucnu bych také rád majálesu přidal den navíc.
Co naopak funguje dobře a nechtěli byste to měnit?
Každý ročník má své problémy, které se nedaří a nedaří napravit. Jedním z nich dlouhodobě bylo jakési nepochopení kolínských studentů co je majáles, proč vůbec je majáles a proč bychom na něj měli jít. To se letos podařilo zlomit.
Máme základnu návštěvníků, kteří se účastnili všech ročníků. Máme bezmála 30 dobrovolníků, kteří nezištně pomáhají s čímkoliv je potřeba, povedlo se nám vytvořit projekt “Humans of…”, kde jsme na sociálních sítích přiblížili několik zajímavých příběhů pár kolínských středoškoláků.
Cítím, že studenti v Kolíně majáles vnímají jako zavedenou akci, na kterou je super jít. Rád bych pokračoval v tomto přibližování majálesu mladým z lidem z Kolína. Rád bych aby se kolínští studenti cítili být součástí majálesu a ne jen návštěvníky.
Kdy začínáte pracovat na dalším ročníku festivalu? Začínáte, nebo je ještě čas?
To je velice těžké určit, kdy začínáme. Momentálně diskutujeme nad klady a zápory právě proběhlého ročníku a snažíme se vzít si ponaučení z některých organizačních chyb.
V dalších měsících budu sestavovat organizační tým, protože krom změny ředitele nás čeká ještě pár dalších změn a rád bych tým také trochu rozšířil. Po ustanovení týmu by měla přijít na řadu určitá ideová diskuze a brainstorming, který by lehce nastínil vzhled příštího ročníku a směr, kterým se chceme ubírat.
Začít exekutivně organizovat majáles 2020 plánuji zhruba na říjen.