Organizátorky z odboru školství, kultury a sportu městského úřadu v Kolíně vsadily na dechovku, folklór a hity Waldemara Matušky. V pořád ještě tropickém počasí se centrální rynk zaplňoval pomalu a senioři, kteří přišli už na zahájení v jednu hodinu po poledni, se povětšinou usadili ve stínu obrovského postaveného stanu.

Až do půl osmé večerní se na pódiu v hodinových blocích střídaly Moravská veselka hrající dechové a lidové skladby v obsazení mladých muzikantů a Lidová muzika Frgál s Kateřinou Holcovou coby hráčkou na cimbál.

Až se setměním se zaplnily i přichystané židličky na ploše náměstí a od osmé hodiny začal přítomné bavit Jaromír Adamec, vizáží trochu, ale hlasem velice podobný legendárnímu zpěvákovi Waldemaru Matuškovi. V souboru nazvaném Waldemar Band – Pocta W. Matuškovi jej doprovázeli hráčka na klávesové nástroje, basový kytarista, zřejmě zaskakující bubeník, a především excelentní houslista. Sám frontman hrál na ozvučenou akustickou kytaru a především zpíval – většinu Waldových nesmrtelných hitů od úvodní To všechno vodnes‘ čas přes Jó, třešně zrály nebo Růže z Texasu či Terezu až po Orchestrion ze seriálu Chalupáři, který musel po Matuškově emigraci z titulků zmizet nebo Sbohem lásko a Holky já mám všechny rád.

Během devadesátiminutového koncertu začalo pršet, to se většina lidí schovala. Poté přestalo, a když začalo znovu, spousta přítomných už se neschovávala a tančila s deštníkem, v pláštěnce nebo jen tak pod náhle pro někoho chladivými kapkami.

Přestože si nadšení fanoušci potleskem i skandováním vynucovali přídavek, končilo se přesně podle harmonogramu. Zpěvák ještě prodal a podepsal několik CD.

Letošní Kolínské kulturní léto se uzavře 10. září, kdy kromě jiných zahraje kapela Benjaming’s Clan nebo zazpívá Václav Noid Bárta.